Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Kniha 1984 se dočká ‚feministické’ verze. Události Orwellova nejslavnějšího románu očima Julie

John Hurt ve filmové adaptaci knihy 1984 foto: Česká televize

Vypravěčkou nového románu bude Julie, přítelkyně hrdiny Winstona Smithe z původní knihy. Spisovatelka Sandra Newmanová má pro knihu posvěcení od Orwellových dědiců.
  5:00

Svůj nejslavnější román napsal britský spisovatel a novinář George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair) v roce 1949. Velká Británie je v něm součástí totalitního nadstátu nazvaného Oceánie. Všechno dění řídí Velký bratr (Big Brother), myšlení se podřizuje doktríně a individualita je trestná.

Hlavní hrdina Winston Smith, jenž pracuje na ministerstvu pravdy, si začne zakázaný románek s úřednicí Julií. Láska a sexuální touha jsou zločiny. Tím dvojice spustí nemilý řetězec událostí, jenž vyvrcholí slavnou scénou psychologické převýchovy. 

Románová novinka si dala za úkol vyprávět stejné události z pohledu Julie. Ta v na prvních stránkách vzpomíná například na to, jak k ní přistoupil „soudruh“ Smith a zapředl konverzaci. Zbytek už čtenáři nejspíše znají. Přesto ale původní kniha příliš neprozrazuje o Juliině minulosti či o tom, co na Winstonu Smithovi vlastně viděla, že byla ochotná vzdát se relativně pohodlného a bezpečného života. 

Dědicové George Orwella se nechali slyšet, že již nějakou dobu pátrali po spisovateli schopném odvyprávět příběh z pohledu Winstonovy milé. Cenami ověnčená americká spisovatelka Sandra Newmanová se jim zdála jako perfektní kandidátka. Například její třetí román The Country of Ice Cream Star pojednává o dystopických Spojených státech ne nepodobným Orwellovu dílu. Žádná kniha Newmanové zatím do češtiny přeložená nebyla. 

Magazín Variety uvádí, že ačkoliv má román ještě dlouho před vydáním, zájem o něj je už i ze strany filmových producentů. 

Pronájem kanceláře 25m2
Pronájem kanceláře 25m2

Velká Krajská, Litoměřice - Litoměřice-Město
9 500 Kč/měsíc