Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlaté glóby ovládl muzikál La La Land. Streepová v děkovné řeči kritizovala Trumpa

Kultura

  7:37
LOS ANGELES - Letošní udílení prestižních filmových a televizních cen Zlatý glóbus ovládl romantický muzikálový snímek La La Land. Proměnil všech svých sedm nominací. Stal se nejen nejlepším filmem v kategorii komedie nebo muzikál, ale ceny za práci na něm získali i herci v hlavních rolích Ryan Gosling a Emma Stoneová a ocenění si odnesl i jeho režisér a autor scénáře Damien Chazelle. V žánru drama získal hlavní ocenění snímek Moonlight. Nejlepšími herci v dramatickém filmu se stali Američan Casey Affleck a Francouzska Isabelle Huppertová.

Ryan Gosling and Emma Stone foto: Mario AnzuoniReuters

Zlatého lva v Benátkách získal filipínský film Žena, která odešla. Nejlepší herečkou je Emma Stone

Snímek La La Land porazil ve své kategorii komedie nebo muzikál filmy Božská Florence, Deadpool, Sing Street a 20th Century Women (Ženy 20. století). Zlatý glóbus za herecké výkony v hlavních rolích muzikálu dostali 36letý Kanaďan Gosling a jeho 28letá filmová partnerka Stoneová. Cenu si odnesl rovněž režisér La La Landu Damien Chazelle a to nejen za režii, ale i scénář. Tvůrcům muzikálu putovala i ocenění za nejlepší hudbu a původní píseň, kterou se stala City of Stars. La La Land, který vypráví příběh lásky jazzového hudebníka a herečky, tak zvítězil ve všech sedmi kategoriích, v nichž byl nominován.

Vítěz kategorie filmové drama Moonlight režiséra Barryho Jenkinse, který vypráví o životě mladého afroamerického homosexuála v USA, naproti tomu proměnil jen jednu z celkových šesti nominací. Ve své kategorii porazil dramata Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, Hell or High Water (Ať se stane cokoli), Lion (Lev) a Místo u moře. Právě za hlavní roli Leeho Chandlera v posledním jmenovaném snímku získal Zlatý glóbus herec Casey Affleck. Nejlepší herečkou v kategorii dramatu se stala Isabelle Huppertová, která ztvárnila hlavní roli oběti znásilnění v thrilleru Paula Verhoevena Elle. Právě tento francouzský snímek se stal vítězem v kategorii neanglicky mluvený film.

Laureáty cen za herecké výkony ve vedlejších rolích se stali 51letá Američanka Viola Davisová za film Fences a 26letý Brit Aaron Taylor-Johnson za snímek Noční zvířata. Nejlepším animovaným snímkem se stal film Zootropolis: Město zvířat.

V oblasti seriálové tvorby si ocenění odnesly dramatický počin The Crown, který vypráví příběh britské královny Alžběty II., a komediální Atlanta.

V Benátkách se přepisují dějiny filmu: nová muzikálová klasika má jméno La La Land

Zlaté glóby, které se letos udílely již po čtyřiasedmdesáté, jsou po Oscarech nejdůležitějším americkým filmovým oceněním. Jsou rovněž považovány za důležitý ukazatel pro tyto ceny udělované americkou Akademií filmového umění a věd. Ceny Oscar se letos budou rozdávat 26. února.

Zlaté glóby uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Slavnostní večer poprvé moderoval komik Jimmy Fallon známý z talkshow The Tonight Show.

Herečka Meryl Streepová
Herec a muzikant Hugh Laurie s cenou za mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Ocenění za celoživotní dílo převzala herečka Meryl Streepová, která už získala rekordních 30 nominací na Zlatý glóbus. V děkovné řeči kritizovala - stejně jako někteří další ocenění - budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Streepová byla nominována i na cenu pro nejlepší herečku v komedii nebo muzikálu za film Božská Florence, ocenění ale nezískala.

Díla a tvůrci ocenění cenami Zlatý glóbus za rok 2016

Filmové drama: Moonlight (Měsíční svit; režie Barry Jenkins)

Filmový herec - drama: Casey Affleck - Místo u moře

Filmová herečka - drama: Isabelle Huppertová - Elle

Filmová komedie nebo muzikál: La La Land (režie Damien Chazelle)

Filmový herec - komedie nebo muzikál: Ryan Gosling - La La Land

Filmová herečka - komedie nebo muzikál: Emma Stoneová - La La Land

Animovaný film: Zootropolis: Město zvířat (režie Byron Howard a Rich Moore)

Neanglicky mluvený film: Elle (režie Paul Verhoeven) - Francie Filmová režie: Damien Chazelle - La La Land

Filmový herec ve vedlejší roli: Aaron Taylor-Johnson - Noční zvířata Filmová herečka ve vedlejší roli: Viola Davisová - Fences (Ploty)

Filmový scénář: Damien Chazelle - La La Land

Filmová hudba: Justin Hurwitz - La La Land

Filmová píseň: City of Stars (hudba Justin Hurwitz, text Benj Pasek a Justin Paul) - La La Land

Televizní seriál - drama: The Crown (Koruna)

Herec v televizním seriálu - drama: Billy Bob Thornton - Goliath (Goliáš)

Herečka v televizním seriálu - drama: Claire Foyová - The Crown (Koruna)

Televizní seriál - komedie nebo muzikál: Atlanta

Herec v televizním seriálu - komedie nebo muzikál: Donald Glover - Atlanta

Herečka v televizním seriálu - komedie nebo muzikál: Tracee Ellisová Rossová - Black-ish (Černě)

Televizní film nebo minisérie: The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (Lid vs. O.J. Simpson: Americké kriminální příběhy)

Herec v televizním filmu nebo minisérii: Tom Hiddleston - Noční recepční

Herečka v televizním filmu nebo minisérii: Sarah Paulsonová - The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (Lid vs. O.J. Simpson: Americké kriminální příběhy)

Televizní herec ve vedlejší roli: Hugh Laurie - Noční recepční

Televizní herečka ve vedlejší roli: Olivia Colmanová - Noční recepční Cena Cecila DeMilla

Za celoživotní dílo: Meryl Streepová

Autor: