Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Udílení Oscarů čekají změny. Ceremoniál bude kratší a budou oceněny oblíbené filmy

Kultura

  20:41
Los Angeles - Oscarový ceremoniál bude o něco kratší a vznikne nová kategorie pro divácky oblíbené filmy. Změny v úterý schválilo vedení americké Akademie filmového umění a věd, která tyto prestižní filmové ceny uděluje. Cílem je zamezit úbytku diváků. Televizní přenos jich v posledních letech sledovalo stále méně a letošní ročník dokonce nejméně v historii, napsal server časopisu The Hollywood Reporter.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Kritici označovali show za příliš dlouhou a nudnou, což bylo dáno především existencí 24 kategorií, z nichž veřejnost zajímaly jenom některé. Vybrané kategorie tak budou nově v losangeleském divadle Dolby Theatre vyhlašovány během reklamních přestávek. Televizní diváci ale o ně nepřijdou, sestřih bude odvysílán později ještě během přímého přenosu na stanici ABC. Nově pořad potrvá tři hodiny namísto zhruba tří a půl. 

V Los Angeles vrcholí přípravy na devadesáté udílení Oscarů

Akademie rovněž sdělila, že vytvoří „novou kategorii pro mimořádně úspěšné populární filmy“. Jak bude snímky pro tuto kategorii vybírat, ještě není jasné. Podle The Hollywood Reporter budou někteří patrně namítat, že taková kategorie poškodí prestiž Oscarů. Časopis ale soudí, že to není pravda, protože diváky nezajímá ani tak jméno moderátora nebo délka přenosu, jako právě soutěžní filmy. Jejich obliba pak přímo souvisí se sledovaností ceremoniálu, jehož devadesátý první ročník se uskuteční 24. února 2019. 

„Propast mezi filmy, na které lidé chodí do kina, a těmi, které nominuje akademie, nikdy nebyla větší,“ konstatoval The Hollywood Reporter. Podle něj je vysoce pravděpodobné, že pokud akademie stihne novou kategorii zavést již na nadcházejícím ročníku, sledovanost ceremoniálu vzroste, neboť na Oscarech budou zastoupeny trháky jako Black Panther, Avengers: Infinity War, Deadpool 2, Mission: Impossible — Fallout nebo Mamma Mia! Here We Go Again a jejich hvězdy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!