Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ultima Vez veze do Prahy radikální představení

Kultura

  12:56
PRAHA - Vlámský soubor Ultima Vez se po roce vrací do pražského Divadla Archa tentokrát s představením pro mladé a o mladých. Po energickém tanečním představení nieuwZwart (2009) a filmové inscenaci Monkey Sandwich (2010) se umělecký vedoucí Wim Vandekeybus vydává za dalším dobrodružstvím. Představení Radical Wrong uvede Archa ve třech reprízách 5., 6. a 7. prosince, které zároveň uzavřou přehlídku vlámského divadla v Arše.

Radical Wrong Ultimy Vez - představení určeno zejména mladým divákům foto: Ultima Vez

Výbušnou, do tance přetavenou, vzpouru mladé generace označuje Wim Vandekeybus za anti-představení. respektive představení, které ve skutečnosti není představením, anebo se tak alespoň nechce tvářit. Radical Wrong tak stále hledá svou identitu, beze strachu z dělání chyb. Wim Vandekeybus k tomu říká: „Rebelující povaha teenagerů pro mě znamená mnohem víc než názor společnosti, která jim říká jak to dělat a co si o tom myslet. V jistém smyslu je Radical Wrong pro mě testem.“

„Když pracujete s mladými lidmi a děláte představení pro jejich vrstevníky, musíte jím dát šanci se vyjádřit. Mladí lidé se vymezují vůči autoritám, a pokud jsem chtěl, aby představení věřili, nemohl jsem je v ničem omezovat. Je to jejich představení. Dával jsem jim režijní instrukce, ale zároveň jsem jim řekl: to vše můžete použít proti mně. Hrál jsem roli člověka, který je příliš starý na to, aby ho vzali mezi sebe, k čemuž jsem se musel trochu nutit, protože se mentálně cítím pořád mladý“, dodává režisér.

Vzhledem k tomu, že je představení určeno zejména mladým divákům, nabízí Archa v této souvislosti studentům omezený počet zvýhodněných vstupenek.

Lamač kotníků Wim Vandekeybus a jeho Ultima Vez

Wim Vandekeybus

Wim Vandekeybus - (*1963, Lierre) belgický režisér, choreograf, tanečník, fotograf a vedoucí souboru Ultima Vez. Vandekeybus založil soubor Ultima Vez v roce 1986 během pobytu ve Španělsku. Na mezinárodní scénu vstoupil s představením What the Body Does Not Remember. Vandekeybusova tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, “imaginární katastrofa” a rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. Vandekeybus mistrovsky používá text i autorskou hudbu. Pro Ultimu Vez skládali například avantgardní hudebníci jako například David Byrne, Marc Ribot, Charo Calvo, Eavesdropper nebo David Eugene Edwards ze 16 Horse Power či skupina Woven Hand.

Ultima Vez se českým divákům poprvé představila v Divadle Archa v roce 1995 projektem Mountains Made of Barking. Od té doby mají diváci Archy možnost sledovat tvorbu jednoho nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně. Z tvorby Wima Vendekeybuse Archa dosud uvedla What the Body Does Not Remember (1997), In Spite of Wishing and Wanting (2000), Scratching the Inner Fields (2002), Blush (2003), Spiegel (2006), nieuwZwart (2009) a Monkey Sandwich (2010).

Autor: