Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělci demonstrovali před ministerstvem kultury. Nechtějí slučování scén

Kultura

  11:48aktualizováno  12:30
PRAHA - Zaměstnanci Státní opery Praha protestovali před ministerstvem kultury. Nelíbí se jim totiž reforma pražské operní scény. Ministru Jiřímu Besserovi (TOP 09) proto v bouřlivé atmosféře předali otevřený dopis.

Ministr kultury Jiří Besser foto: ČTK

Ohrazují se proti koncepci připravované náměstkem ministra Radkem Zdráhalem. Zároveň v dopise upozorňují na koncepci svého pověřeného ředitele Radima Dolanského, který navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser Dolanského kritizoval.

Čtěte také

Ministr prohlásil, že Dolanský neplní úkoly státního úředníka, protože "jestliže je někdo pověřen řízením, tak má řídit" a nemá být v čele jakékoliv stávky nebo demonstrace. Dočkal se za to pískotu a hlasitých protestů zhruba dvou stovek přítomných zaměstnanců opery. Dolanského přivítal mohutný potlesk.

Národní divadlo

Cílem reformy Státní opery a Národního divadla (ND), které má také operní soubor, má být podle ministerstva úspornější provoz a zkvalitnění produkce.

Besser odmítl argument, že Dolanský akci neřídil. Dopis na ministerstvo za zaměstnance odevzdal Petr Pergl. "Pan Dolanský je jen pověřený ředitel. Bude vypsáno výběrové řízení, otázkou je, na co bude vypsáno. Zda na ředitele Státní opery nebo na ředitele transformované příspěvkové organizace ministerstva kultury," uvedl Besser.

Státní opera Praha

Hlasy o likvidaci Státní opery označil ministr za "naprosto liché". "Pokud k nějaké změně dojde, bude to transformace dvou příspěvkových organizací," zdůraznil. Stále je ještě možná varianta, že vše zůstane v nynějším stavu, dodal.

Na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén. Své návrhy na reformu opery a ND k 1. lednu 2012 předali 15. února ředitelé obou scén Dolanský a Ondřej Černý náměstku Zdráhalovi. Dolanský navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci SOP, Černého návrh se týká umělecké vize a organizační struktury. Nepředložil ekonomický plán. Ujistil o tom, že Stavovské divadlo bude fungovat v dosavadních intencích.

Změny v chodu obou scén se mají týkat i Stavovského divadla. Besser již dříve prohlásil, že činohra z pražského Stavovského divadla nezmizí. Toho se obávali herci Národního divadla, kteří proti uvažovaným změnám protestovali.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat