Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělci pracovali s vězni. Někdy šlo do tuhého

Kultura

  14:00
PRAHA - Výstavu děl, která jsou výsledkem několikaměsíční spolupráce českých umělců a odsouzených vězňů, hostí Centrum současného umění DOX v Praze.

Výtvarník Michal Pěchouček se zúčastnil zahájení výstavy Věznice: místo pro umění, které se uskutečnilo 1. prosince v Praze. foto: ČTK

Do projektu se zapojili například umělci Michal Pěchouček, Eva Koťátková, kreslíř Jaromír 99 nebo finalisté letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého Pavel Sterec a Filip Cenek. Výstava zahrnující malby, fotografie, instalace či videa potrvá do 23. ledna.

Pozornost návštěvníků poutá například instalace Spolužáci od Michala Pěchoučka a vězně Jiřího Trombíka, která připomíná indiánské totemy. "Jedná se o cyklus imaginativních portrétů, vzniklých technikou asambláže. Nejde o realistický popis podob, ale spíše o metaforické vzpomínky na osoby, které uvízly někde hluboko v naší historii," prozradil Pěchouček.

Dražit se raději nebude

Velká část z 30 umělců s vězni spolupracovala tak, že si navzájem doplňovali a dotvářeli kresby a malby. "Já jsem byl za tu příležitost moc rád. Něco jsme se naučili a taky jsme si ukrátili tu spoustu volného času," okomentoval projekt Martin Košťál, který byl nedávno z věznice propuštěn a mohl se tak zúčastnit večerního zahájení výstavy.

Věznice: místo pro umění

Projekt byl spuštěn na jaře letošního roku. Během první fáze organizátoři vězňům umožnili formou korespondenční hry získávat postupně informace o konkrétním uměleckém díle a o jeho autorovi. Na jejím konci pak měli možnost spatřit originály některých děl na vlastní oči, přímo ve věznici.

Většina ze zúčastněných si projekt chválí, vyskytly se ale i komplikace. "Jeden z projektů jsme museli ukončit, protože umělec do vězení poslal mobilní telefon. Sice bez karty, jen na focení, ale i tak z toho byl velký problém," prozradil kurátor a spoluautor iniciativy Ondřej Horák. "Dokonce se nám ozval i exekutor jednoho z odsouzených s tím, že chtěl vědět, jakou má vzniklé dílo cenu a lze-li ho prodat," dodala kolegyně Martina Reková.

Právě kvůli možným právním komplikacím zřejmě společná díla autorů nepůjdou do aukce, jak původně organizátoři plánovali.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!