Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělci versus magistrát: mezinárodně uznávanému projektu Karlin Studios hrozí zánik

Kultura

  6:00
PRAHA - Už více než deset let funguje mezinárodně respektovaný výtvarný projekt Galerie Futura - Karlin Studios. Nyní hrozí komplexu výtvarných ateliérů a výstavních síní, kde našli tvůrčí zázemí umělci jako například Jiří Bolf nebo Daniel Pitín, zánik. Podle zástupců galerie je na vině neférový postup pražského magistrátu, který jim v lednu přislíbil bezplatný pronájem budovy v Holešovické tržnici, nyní ale bez udání důvodu rozhodnutí zrušil a budovu hodlá pronajmout jinému subjektu.

Karlin Studios foto: Karlin Studios/ Galerie Futura

Problém Karlin Studios spočívá v tom, že jejich stávající budova v pražském Karlíně je určená k demolici, proto ji musí galerie do konce září vyklidit. Zástupci galerie se snažili situaci řešit včas, a proto dlouhodobě jednali s magistrátem hlavního města Prahy o možnosti najít náhradní budovu pro své působení. „Po dvouletém vyjednávání nám byla letos v lednu, na zasedání Rady hlavního města Prahy, schválena bezplatná zápůjčka haly č. 40 v Holešovické tržnici,“ vysvětluje ředitel a kurátor Galerie Futura a Karlin Studios Michal Novotný. Halu mělo v rámci pětiletého bezplatného pronájmu sdílet Karlin Studios s občanským sdružením Containall.

Dle vyjádření zástupců galerie však vedení hl. města Prahy po pěti měsících své rozhodnutí bez udání důvodu změnilo a zmíněnou halu v Holešovické tržnici se rozhodlo pronajmout společnosti OSE Czech Republic a festivalu Signal. „Jaký byl důvod změny rozhodnutí ohledně pronájmu budovy v Holešovické tržnici? Co hrálo roli v tomto rozhodnutí? V čem byl projekt OSE a Signal festivalu přínosnější než projekt Karlin Studios, který byl už před tím podpořen odborníky z odboru kultury?“ To jsou otázky, s nimiž se redakce obrátila na zástupce Magistrátu, dosud však neobdržela odpověď.

Tři měsíce před plánovaným stěhováním se tak Karlin Studios ocitlo společně s dvacítkou zde sídlících umělců, mezi nimiž například Josef Bolf, Daniel Pitín, Kamila Ženatá, Jan Šerých nebo Radek Brousil, bez prostoru. Na podporu svého stanovista a informování veřejnosti založili zástupci a podporovatelé Karlin Studios (Jiří David, Alberto Di Stefano, Caroline Krzyszton, Michal Novotný) petici.

V ní mimo jiné popisují jednání magistrátu: „Zástupci majetkového odboru hlavního města Prahy nám bylo sděleno, že nám nejsou schopni nijak pomoci. Z kanceláře radního pro majetek Ing. Karla Grabeina Procházky nám přišla jediná odpověď: “pan radní Ing. Karel Grabein Procházka by se s Vámi velice rád setkal. Bohužel je v současné době velice časově zaneprázdněn. Z tohoto důvodu Vám v této chvíli nemůžeme nabídnout termín schůzky.”, píší v petici zástupci galerie.

„Pochopil bych, že město z nějakých důvodů nemá zájem s námi spolupracovat, to je samozřejmě jejich právo. Ale po dvou letech jednání bych očekával poněkud jiný přístup ze strany magistrátu než naprostou ignoranci a nekomunikaci,“ dodává Michal Novotný.

Podle něj znamená změna rozhodnutí magistrátu pro Karlin Studios téměř jistý zánik. „Počítali jsme s původním řešení, jsme zaskočeni. Teď máme jen jen tři měsíce na to, abychom si našli nové prostory, což je v podstatě nereálné. Snažíme se rychle vymyslet alespoň záchranné řešení, abychom měli kam vystěhovat věci. Ale pokud se umělci, kteří u nás sídlí, budou muset vystěhovat jinam, hrozí, že se už rezidenční projekt nepodaří obnovit a celý projekt zanikne,“ dodává Novotný.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...