Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Umělci versus magistrát: mezinárodně uznávanému projektu Karlin Studios hrozí zánik

Kultura

  6:00
PRAHA - Už více než deset let funguje mezinárodně respektovaný výtvarný projekt Galerie Futura - Karlin Studios. Nyní hrozí komplexu výtvarných ateliérů a výstavních síní, kde našli tvůrčí zázemí umělci jako například Jiří Bolf nebo Daniel Pitín, zánik. Podle zástupců galerie je na vině neférový postup pražského magistrátu, který jim v lednu přislíbil bezplatný pronájem budovy v Holešovické tržnici, nyní ale bez udání důvodu rozhodnutí zrušil a budovu hodlá pronajmout jinému subjektu.

Karlin Studios foto: Karlin Studios/ Galerie Futura

Problém Karlin Studios spočívá v tom, že jejich stávající budova v pražském Karlíně je určená k demolici, proto ji musí galerie do konce září vyklidit. Zástupci galerie se snažili situaci řešit včas, a proto dlouhodobě jednali s magistrátem hlavního města Prahy o možnosti najít náhradní budovu pro své působení. „Po dvouletém vyjednávání nám byla letos v lednu, na zasedání Rady hlavního města Prahy, schválena bezplatná zápůjčka haly č. 40 v Holešovické tržnici,“ vysvětluje ředitel a kurátor Galerie Futura a Karlin Studios Michal Novotný. Halu mělo v rámci pětiletého bezplatného pronájmu sdílet Karlin Studios s občanským sdružením Containall.

Dle vyjádření zástupců galerie však vedení hl. města Prahy po pěti měsících své rozhodnutí bez udání důvodu změnilo a zmíněnou halu v Holešovické tržnici se rozhodlo pronajmout společnosti OSE Czech Republic a festivalu Signal. „Jaký byl důvod změny rozhodnutí ohledně pronájmu budovy v Holešovické tržnici? Co hrálo roli v tomto rozhodnutí? V čem byl projekt OSE a Signal festivalu přínosnější než projekt Karlin Studios, který byl už před tím podpořen odborníky z odboru kultury?“ To jsou otázky, s nimiž se redakce obrátila na zástupce Magistrátu, dosud však neobdržela odpověď.

Tři měsíce před plánovaným stěhováním se tak Karlin Studios ocitlo společně s dvacítkou zde sídlících umělců, mezi nimiž například Josef Bolf, Daniel Pitín, Kamila Ženatá, Jan Šerých nebo Radek Brousil, bez prostoru. Na podporu svého stanovista a informování veřejnosti založili zástupci a podporovatelé Karlin Studios (Jiří David, Alberto Di Stefano, Caroline Krzyszton, Michal Novotný) petici.

V ní mimo jiné popisují jednání magistrátu: „Zástupci majetkového odboru hlavního města Prahy nám bylo sděleno, že nám nejsou schopni nijak pomoci. Z kanceláře radního pro majetek Ing. Karla Grabeina Procházky nám přišla jediná odpověď: “pan radní Ing. Karel Grabein Procházka by se s Vámi velice rád setkal. Bohužel je v současné době velice časově zaneprázdněn. Z tohoto důvodu Vám v této chvíli nemůžeme nabídnout termín schůzky.”, píší v petici zástupci galerie.

„Pochopil bych, že město z nějakých důvodů nemá zájem s námi spolupracovat, to je samozřejmě jejich právo. Ale po dvou letech jednání bych očekával poněkud jiný přístup ze strany magistrátu než naprostou ignoranci a nekomunikaci,“ dodává Michal Novotný.

Podle něj znamená změna rozhodnutí magistrátu pro Karlin Studios téměř jistý zánik. „Počítali jsme s původním řešení, jsme zaskočeni. Teď máme jen jen tři měsíce na to, abychom si našli nové prostory, což je v podstatě nereálné. Snažíme se rychle vymyslet alespoň záchranné řešení, abychom měli kam vystěhovat věci. Ale pokud se umělci, kteří u nás sídlí, budou muset vystěhovat jinam, hrozí, že se už rezidenční projekt nepodaří obnovit a celý projekt zanikne,“ dodává Novotný.

Autor: