Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úspěch pro Věru Chytilovou. Sedmikrásky jsou šestým nejlepším filmem natočeným ženou

Kultura

  15:00
Na 368 filmových kritiků a recenzentů hlasovalo v anketě BBC o nejlepší filmy, které vznikly pod rukama režisérek. Český snímek Sedmikrásky režisérky Věry Chytilové se umístil na skvělé šesté příčce a předběhl tak i oblíbené a mnohem známější filmy jako Americké psycho nebo Lady Bird.

Snímek Sedmikrásky (1966). Režie: Věra Chytilová. foto: Česká televize

Marie a Marie (Jitka Cerhová a Ivana Karbanová) už zase páchají nějakou neplechu! Svět kolem nich je zkažený, tak proč by takové neměly být i ony? Rozhodnou se například svést postarší muže, nechat se pozvat do drahé restaurace a nakonec je posadí do vlaku a zanechají jejich osudu. Nebo okradou toaletářku! Experimentální groteska Sedmikrásky i po více než padesáti letech zůstává u světových kritiků oblíbená.

Snímek Sedmikrásky (1966). Režie: Věra Chytilová.
Snímek Sedmikrásky (1966). Režie: Věra Chytilová.

V žebříčku pořádaném panelem BBC Culture se film Věry Chytilové umístil na šestém místě. Předstihl i takové hity jako Smrt číhá všude režisérky Kathryn Bigelowové, Praštěnou holku Amy Heckerlingové nebo Americké psycho Mary Haroonové. 

Anketu celkově vyhrálo drama Piáno režisérky Jane Campionové z roku 1993. Příběh, ve kterém si zahráli například Harvey Keitel nebo Anna Paquinová, vznikl v koprodukci Francie, Nového Zélandu a Austrálie. Na druhém místě skončil snímek Cléo od desíti k pěti legendární Agnés Vardové. Třetí je pak film s krkolomným názvem Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel od Chantal Akermanové. 

Není to první úspěch Sedmikrásek v anketách od BBC. Snímek se umístil i na 89. příčce v žebříčku nejlepších 100 komedií všech dob. Tuto anketu stanice BBC pořádala v roce 2017. Vyhrál kultovní snímek Někdo to rád horké režiséra Billyho Wildera. 

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ PRACOVNÍK - NÁSTUP IHNED

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Mohlo by vás zajímat