Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už je to tady: Pražská komorní filharmonie slaví patnácté výročí

Kultura

  17:11
PRAHA - Dnes večer, v sobotu 14. listopadu, se u příležitosti patnáctého výročí existence sejdou Pražská komorní filharmonie a její guru, dirigent Jiří Bělohlávek. Vystoupí spolu v rámci večera Už je to tady.

Jiří Bělohlávek foto: Clive Barda

Pražská komorní filharmonie se příznivcům vážné hudby poprvé představila v listopadu 1994. Mužem, který stál u zrodu dnes respektovaného, špičkového koncertního tělesa, a který jej po dvanáct let výrazně formoval, byl světoznámý dirigent Jiří Bělohlávek. Symbolicky, právě v době oslav patnáctého výročí její existence, se filharmonie a Jiří Bělohlávek opět sejdou.

Ocenění kvalit i renomé
Stane se tak 14. listopadu při příležitosti mimořádné svým poselstvím i obsahem - Pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka bude spoluúčinkovat na slavnostním večeru Už je to tady, který se koná v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka a jehož iniciátorem je Václav Havel.

Jak je patrné z data konání a především názvu, cílem akce je připomenutí 20. výročí politických změn v Československu, pádu železné opony a zároveň vyjádření podpory těm, kteří na příchod svobody a demokracie stále ještě čekají. "Vznik Pražské komorní filharmonie je důsledkem společenských změn po listopadu 1989, a proto považuji naši účast na tomto večeru za mimořádnou událost a ocenění kvalit i renomé, kterého Pražská komorní filharmonie během svého působení dosáhla," říká ředitel filharmonie Radim Otépka.

Se svými vzpomínkami
Přáním pořadatelů je, aby se celý večer nesl v uvolněné, přátelské náladě. Se svými osobními vzpomínkami, postřehy a myšlenkami vystoupí nejen Václav Havel, ale také prezident Václav Klaus, francouzský filosof André Glucksmann, polský historik a novinář Adam Michnik, jeden ze studentských vůdců z doby sametové revoluce Šimon Pánek. Zahrát a zazpívat přijdou další exkluzivní hosté: Jiří Stivín, Suzanne Vega, Lou Reed a Joan Baez.

Operní pěvkyně Renée Fleming v doprovodu Pražské komorní filharmonie zapěje několik árií, včetně té z Dvořákovy Rusalky - česky. Atmosféru listopadu 1989 připomenou projekce dobových záběrů. Slavnostní večer Už je to tady bude přímým přenosem dnes od 20 hodin vysílat Česká televize.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat