Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už je to tady: Pražská komorní filharmonie slaví patnácté výročí

Kultura

  17:11
PRAHA - Dnes večer, v sobotu 14. listopadu, se u příležitosti patnáctého výročí existence sejdou Pražská komorní filharmonie a její guru, dirigent Jiří Bělohlávek. Vystoupí spolu v rámci večera Už je to tady.

Jiří Bělohlávek foto: Clive Barda

Pražská komorní filharmonie se příznivcům vážné hudby poprvé představila v listopadu 1994. Mužem, který stál u zrodu dnes respektovaného, špičkového koncertního tělesa, a který jej po dvanáct let výrazně formoval, byl světoznámý dirigent Jiří Bělohlávek. Symbolicky, právě v době oslav patnáctého výročí její existence, se filharmonie a Jiří Bělohlávek opět sejdou.

Ocenění kvalit i renomé
Stane se tak 14. listopadu při příležitosti mimořádné svým poselstvím i obsahem - Pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka bude spoluúčinkovat na slavnostním večeru Už je to tady, který se koná v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka a jehož iniciátorem je Václav Havel.

Jak je patrné z data konání a především názvu, cílem akce je připomenutí 20. výročí politických změn v Československu, pádu železné opony a zároveň vyjádření podpory těm, kteří na příchod svobody a demokracie stále ještě čekají. "Vznik Pražské komorní filharmonie je důsledkem společenských změn po listopadu 1989, a proto považuji naši účast na tomto večeru za mimořádnou událost a ocenění kvalit i renomé, kterého Pražská komorní filharmonie během svého působení dosáhla," říká ředitel filharmonie Radim Otépka.

Se svými vzpomínkami
Přáním pořadatelů je, aby se celý večer nesl v uvolněné, přátelské náladě. Se svými osobními vzpomínkami, postřehy a myšlenkami vystoupí nejen Václav Havel, ale také prezident Václav Klaus, francouzský filosof André Glucksmann, polský historik a novinář Adam Michnik, jeden ze studentských vůdců z doby sametové revoluce Šimon Pánek. Zahrát a zazpívat přijdou další exkluzivní hosté: Jiří Stivín, Suzanne Vega, Lou Reed a Joan Baez.

Operní pěvkyně Renée Fleming v doprovodu Pražské komorní filharmonie zapěje několik árií, včetně té z Dvořákovy Rusalky - česky. Atmosféru listopadu 1989 připomenou projekce dobových záběrů. Slavnostní večer Už je to tady bude přímým přenosem dnes od 20 hodin vysílat Česká televize.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat