Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Už jen měsíc života... Co by pro vás ještě bylo důležité?

Kultura

  11:05
Od 6. října do 30. října probíhá na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě slavnostní premiéra pěti snímků pod společným názvem Breathless, Nadvláda okamžiku. Jeho cílem je pomoc výrazným krátkým autorským dokumentům, jež by jinak neměly šanci vzniknout, a inspirovat režiséry, aby se podíleli na mapování zajímavých fenoménů doby.

Mám ráda nudný život, režie Jan Gogola foto: Reprofoto

Více informací:

Na počátku stálo veřejné zadání "Kdybyste před sebou měli jen 30 dnů života… Co by pro vás ještě bylo důležité? Vnímáme ještě proměny času, ve kterém žijeme? Jsme si vědomi té rychlosti?" Z více než 130 přijatých námětů byli vybráni odbornou porotou tři němečtí a dva čeští režiséři - Jan Gogola a Karel Žalud.

"Výchozí myšlenku pomáhali autorům během workshopů doladit přední evropští tvůrci – režiséři, střihači i producenti," doplňuje informace Katrin Klingan, vedoucí projektu Zipp. Na vývoji a výrobě dokumentárních filmů se podílela řada renomovaných dokumentárních profesionálů z celé Evropy, Miroslav Janek (ČR), Peter Badel (Německo), Niels Pagh Andersen (Dánsko), Susanna Helke (Finsko), Clare Paterson (Spojené království), Stephan Krumbiegel (Německo) a Catherine Rascon (Francie).

Konkrétním výsledkem je pět filmových dokumentů: obrazové ztvárnění zápisků obyčejné ženy ze Zbraslavi (Jan Gogola), filmové zkoumání času jako fyzikální veličiny (Karel Žalud), dokument o uvedení díla Johna Cage v jednom německém kostelíku, které bude trvat 639 let (Anca Miruna Lazarescu), zobrazení post-industriální krajiny v americké Montaně (Rainer Komers) či nekonečný moment jedné autonehody (Marie-Catherine Theiler a Jan Peters).

Více informací o jednotlivých filmech:

Mám ráda nudný život“, režie Jan Gogola
Námětem nového autorského snímku, který je částečně propojený s předcházejícím „Deníkem babičky Němcové“, se staly zápisky obyčejné ženy ze Zbraslavi - popis rodinného života, pozorování počasí a komentáře k politickým událostem – které se na plátně přemění v „surreálné vnímání věčnosti“. „Téma „Breathless” představuje výzvu k zachycení skutečnosti, že žijeme uspěchaný, ne docela vlastní život, pokud podlehneme konvencím doby, vzdáme se vlastní jedinečnosti a pouze přežíváme,“ říká k úvodnímu zadání Jan Gogola. S rodinou Němcových se zná již deset let. „Domnívám se, že se nám podařilo natočit humorný i vážný film o různých světech, které přebývají v jednom domě. Tento záměr je ještě o to zajímavější, neboť se bude odehrávat v obyčejné domácnosti a cílem všech mých filmů je snaha přeměnit, nikoli pouze zachytit realitu,“ doplňuje tento renomovaný režisér, dramaturg a pedagog.

Přízrak svobody II“, režie Karel Žalud
Experimentální dokument, který zkoumá čas jako fyzikální veličinu, jež má zásadní dopad na naše jednání, chování, vnímání, společenské rituály a celkový náhled na svět. „Hlavním poselstvím filmu je poněkud frustrující fakt, že v tzv. globalizovaném světě je člověk chycen do pasti času, kterou si sám nastražil a uvízl v ní spolu se svou svobodou. Všechny situace, které film zahrne, však musí být všední či banální a musí odpovídat zkušenosti diváka, neboť budou zachycovat typické události každodenního života,“ nastiňuje Karel Žalud, scenárista, režisér i zvukový designér. „Milltown, Montana“, režie Rainer Komers Pečlivě komponované obrazy, působivé zvukové koláže a drobné dialogy: tento film je esejistickou toulkou grandiózní, ale člověkem zdevastovanou krajinou. Náročnou obrazovou řečí dokumentuje Rainer Komers kraj, který byl kdysi největší oblastí s těžbou kovů v USA, nyní se však nachází ve fázi postindustriální nehybnosti.

One Day Today Will Be Once“, režie A. M. Lazarescu
V kamenném kostelíku ve východoněmeckém Halberstadtu hrají varhany skladbu „Organ 2“ od Johna Cage. Protože předepsané tempo má být tak pomalé, jak jen možné, bude provedení skladby trvat od roku 2001, kdy začalo, bez přestávek až do roku 2640. Anca Miruna Lazarescu dokumentuje na místě okolnosti a průběh hudebního projektu. Film je plný zádumčivých, ale i humorných momentů a věnuje se jedinečným způsobem tématu vnímání času.

Time's Up“, režie Marie-Catherine Theiler a Jan Peters
Dopravní nehoda trvající pár sekund, které se však zdají jako věčnost, vytrhne oba tvůrce z hektiky všedního dne a stane se iniciátorem jejich velmi osobního experimentu s časem. Těhotenství Marie-Catherine Theiler dává tomuto filmu rámcové podmínky: autoři se uchylují do odlehlé horské vesnice, zúčastní se workshopů o čase a podstupují zpomalovací terapie. Se spoustou důvtipu a ironie a především na základě vlastních zkušeností zkoumá tento film, jak dnešní společnost zachází s časem.

Autoři:

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...