Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně začal 19. ročník mezinárodního kytarového festivalu

Kultura

  22:27
BRNO - V Brně Nocí flamenka začal 19. ročník Mezinárodního kytarového festivalu Brno. Na velkém nádvoří hradu Špilberk vystoupila hlavní hvězda letošního programu, španělský kytarista a mistr flamenkové hry, Gerardo Núňez. Festival potrvá do 14. srpna.

Letos devětatřicetiletý Núňez je označován za hráče s nejrychlejšími prsty na světě, o čemž se mohli přesvědčit i brněnští posluchači. Vystoupil se svým kvintetem, jehož pevnou součástí je i slavná španělská tanečnice Carmen Cortésová. Núňez představil hudbu založenou na flamenku. Posluchačům ale ukázal, že má rád také fúze jednotlivých stylů a inklinuje především k jazzu.

Uvolněný večer prokládal uhrančivý tanec Cortésové, jejíž silueta se odrážela na bílých zdech brněnského hradu. Kytaristu Núněze doprovázela pouze basa, zpěv, tlesky, podupávání tanečnice a perkuse. Zhruba dvouhodinový program sledovalo naplněné nádvoří hradu Špilberk, kam za andaluskou skupinou zavítalo kolem tisícovky posluchačů. Mezi jinými i dnes pětašedesátiletý významný pedagog Štěpán Rak, který se představí v dalším programu festivalu.

Ostatní koncerty festivalu se konají v sále Nové radnice. Vedle 150 zahraničních umělců z 15 zemí se představí také česká špička, například skladatel a kytarista Jiří Jirmal, který se dožívá 85 let.

Ze zahraniční do Brna přijedou třeba mladý venezuelský kytarista Gabriel Güllen, Ital Andrea Vettoretti nebo nositel ceny Grammy Andrew York ze Spojených států. York účinkoval v Brně už loni. Podle pořadatelů festivalu bude z velké části hrát své skladby na pomezí klasiky a jazzu.

Součástí festivalu jsou také kurzy s bohatou mezinárodní účastí a soutěž Guitartalent pro mladé hudebníky do 20 let. Díky první ceně v podobě mistrovské kytary za 6000 eur (asi 150.000 korun) se letos přihlásilo 30 účastníků z osmi zemí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat