Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V ČR bych točil pořád, ale...

Kultura

  12:41
PRAHA - Měsíc po své americké premiéře si včera odbyl v Praze svůj evropský křest druhý díl Letopisů Narnie s podtitulem Princ Kaspian.

Letopisy Narnie. foto: ČTK

Český distributor, společnost Falcon, a studio Walt Disney si daly na propagaci pokračování výpravné ságy, která částečně vznikala v barrandovských ateliérech, záležet. Do Prahy dovezly na červený koberec režiséra Andrewa Adamsona, producenta i všechny hlavní představitele včetně mladého britského divadelního herce Bena Barnese, pro něhož může být titulní role ve filmové adaptaci druhé knihy C. S. Lewise velkou hollywoodskou šancí.

Přestože producent Mark Johnson potvrdil, že studio Walt Disney plánuje natočit všech sedm dílů Lewisovy „křesťanské“ literární ságy – samozřejmě za předpokladu, že si druhý díl povede dobře komerčně a diváci budou mít zájem – je jisté, že minimálně při natáčení třetího dílu se americký štáb do České republiky nevrátí. Důvodem podle Johnsona není ani tak absence finančních pobídek ve formě daňových odpočtů, které je připisován odliv zahraničních filmových produkcí z českých lokací v posledních letech, ale příběh samotné předlohy.

Třetí díl, Plavba Jitřního Poutníka, se totiž odehrává z velké části na vodě a filmaři potřebovali pro realizaci techniku a zázemí, které Barrandov nenabízí. „Na Barrandov bychom se vrátili okamžitě, protože se nám tu skvěle pracovalo a Barrandov nabízí výborné realizační zázemí stále za rozumné ceny, ale prostě nám v tom brání samotné vyprávění, které vyžaduje velkou vodní plochu. A ta tady k dispozici není. Jinak bych klidně natáčel všechny své filmy na Barrandově, tak skvělá to byla zkušenost,“ vysvětlil Johnson.

Producent nicméně dodal, že otázka nedostatečných pobídek z české strany rozhodně hollywoodské producenty trápí, a pokud česká strana nějak nezareaguje, bude nutně vzhledem ke stále slábnoucímu dolaru o americké filmaře přicházet. Ti se poohlížejí po levnějších lokacích i odbornících nejen jinde v Evropě, ale i v USA.

Narnie směřuje do Mexika
Přestože prozatímní tržby naznačují, že druhý díl, jenž stál producenty 200 milionů dolarů a celosvětově zatím vydělal zhruba 220 milionů dolarů, zřejmě nebude tak finančně rentabilní jako jednička, pre-produkční práce na dalším pokračování už jsou v běhu. Johnson už prozradil i některé produkční detaily. Film bude vznikat v Mexiku na stejné vodní nádrži, již použil v roce 1997 pro svůj projekt Titanik režisér James Cameron nebo kde na kůži promočený předváděl před pěti lety své herectví Russell Crow v akčním námořním dobrodružství Master and Commander: Odvrácená strana světa. Režii Adamson předá Michaelu Aptedovi. Premiéra je naplánována na rok 2010.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat