Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Divadle Na Jezerce ožil Shakespeare a jeho Večer tříkrálový

Kultura

  17:03
PRAHA - Na jevišti pražského Divadla na Jezerce měla včera večer premiéru komedie Williama Shakespeara Večer tříkrálový. Hru, plnou vtipu, hudby a lásky, která pod komediálním povrchem skrývá touhu i smutek, nastudoval principál této scény Jan Hrušínský.

Večer tříkrálový. Radek Holub v roli Malvolia. foto: Divadlo Na Jezerce / Ivan Kahun

Do hlavních rolí obsadil Barboru Kodetovou, Radka Holuba, Miluši Šplechtovou, Kristýnu Hrušínskou, Zdeňka Maryšku, Zdeňka Hrušku a Martina Sittu.

"Komedie o zavržených a odmítaných láskách by měla působit svižně a lehce," řekl Hrušínský před premiérou. Jeho cílem bylo proto skloubit a vyvážit humor a smutek, které hra obsahuje, což z ní dělá jednu z nejkrásnějších Shakespearových her.

Hrušínský prý ale dlouho zvažoval, zda tuto hru uvést. "Hra ale vypovídá hodně i o lidských krutostech a touhách po nedosažitelných věcech, takže je velmi aktuální. Věci, které řeší, každý z nás dobře zná," vysvětlil. Důvodem pro inscenování tohoto textu bylo podle něj i to, že v hereckém souboru této scény bylo z čeho vybírat.

Radek Holub, který na Jezerce exceluje v titulní roli Charleyovy tety, dále v Mandragoře, Ženitbě a v Petrolejových lampách, ztvárnil roli správce Malvolia, která mu poskytla řadu prostoru k uplatnění jeho komediálního talentu. "Malvolio je zapšklý a krutý puritán, podlézavý člověk, sluha, který je směšný pro svoji neschopnost odstupu a nadhledu," říká Holub.

"Tahle komedie má cosi z Čechova," uvádí v programu překladatel Martin Hilský, který se na premiéře také objevil. I on ocenil spoustu záměn, bloudění, bolesti a téměř tragikomických nedorozumění.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!