Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Hradišti jsem na vojně běhal v plynové masce, vzpomínal Krobot

Kultura

  6:00
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Na běh v plynové masce na místní kopec Rochus při své vojenské službě zavzpomínal včera na Letní filmové škole herec a režisér Miroslav Krobot. Krobotovi a Dejvickému divadlu je na letošní filmové přehlídce věnována velká pozornost, konají se divadelní představení, besedy, filmové projekce i maraton všech dílů televizního seriálu Čtvrtá hvězda, ve kterém herci Dejvického divadla účinkovali.

Miroslav Krobot při návštěvě LFŠ v Uherském Hradišti foto: ČTK

"Pojali jsme to trošku jako poctu panu Krobotovi, který dokázal vytvořit tak skvělý divadelní soubor," uvedla ředitelka filmové školy Radana Korená. Krobot v Dejvickém divadle končí po 18 letech coby umělecký šéf, zůstává však jako herec a režisér.

Vzpomenul dnes nejen na časy vojny v Uherském Hradišti, ale také na návštěvy místního Slováckého divadla. "Půdorys města je pořád stejný, jinak je to úplně jiné. Je vidět, že město žije, přitom je v něm klid, energie a pohoda," podotkl Krobot, který vzhledem k nabitému třídennímu programu na filmové škole zřejmě nestihne zhlédnout žádný film.

Hrát o prázdninách je nezvyk

Program Krobota i divadla na přehlídce začal ve středu večer divadelním představením Ucpanej systém. "Hrálo se nám krásně, o prázdninách je to nezvyk, ale každý se snažil, protože jsme měsíc nehráli. Publikum bylo vstřícné. Jediný rozdíl, který jsem zpočátku cítil, že jak je to představení 'vulgární', že to lidem není moc příjemné, víc než v Praze," podotkl Krobot.

Miroslav Krobot a herci Klára Melíšková, Ivan Trojan, Jaroslav Plesl, Lenka...

Dejvické divadlo, jehož je tvůrcem, je podle něj výjimečné velmi dobrými vztahy mezi jednotlivými členy i stejným humorem. "Základní je to, že dnes to jsou herci, kteří jsou docela populární, ale začalo to tak, že na nás chodilo 40 lidí a Ivana Trojana a Davida Novotného nikdo neznal. Byla sázka do loterie tam vůbec jít do angažmá. Tatínek Ivana Trojana mu říkal, že jde z angažmá z Vinohrad do loutkového divadla. Byla i odvaha uvěřit něčemu takovému, že to může fungovat," podotkl Krobot.

Podle ředitelky divadla Evy Kejkrtové Měřičkové bylo podstatné také to, že soubor je složen z divadelních herců, kteří až později byli známí i z televize či filmů. "Některá divadla berou do angažmá herce ze seriálu, ale ono to pak nefunguje, že by divadlo bylo složeno z hvězd. Postup musí být obrácený, aby byla nějaká kvalita," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ

Divadlo, které je v poslední době velmi populární, zápasí s tím, že je neustále vyprodané a mění se složení publika. "Rádi bychom, aby se to vrátilo do starých kolejí, aby lidé šli klasicky na představení, a ne proto, že jde o senzaci typu Ucpanej systém," podotkla Měřičková.

Autor:

Mohlo by vás zajímat