Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V italském skladišti se našel ztracený film Orsona Wellese

Kultura

  11:55
NEW YORK - Dlouho ztracený němý film, který v roce 1938 režíroval Orson Welles, se podařilo objevit ve skladišti v Pordenone na severu Itálie. Právě v tomto městě bude letos v říjnu poprvé promítnut veřejnosti, napsala agentura AFP.

Orson Welles při natáčení snímku Too Much Johnson foto: A.M.P.A.S.

Orson Welles

Nejvíce se proslavil v roce 1941 klasickým filmem Občan Kane, do povědomí lidí se zapsal také rozhlasovou dramatizací Války světů v roce 1938. Welles byl ale také spoluzakladatelem divadla Mercury, ve kterém inscenoval například Shakespearova Julia Caesara. Zemřel v Los Angeles v roce 1985 ve věku 70 let.

Krátkometrážní film Too Much Johnson se měl původně promítat v repertoárovém divadle v New Yorku jako prolog bláznivé komedie, ale nikdy nebyl dokončen. Dokud na kopii tohoto snímku nenarazili zaměstnanci skladiště kina Cinemazero v Pordenone. Odborníci předpokládali, že jediná známá kopie filmu shořela při požáru, který zničil Wellesův dům u Madridu v roce 1970.

Jak se film dostal do Itálie, "zůstává záhadou", řekla Kellie Fraverová, mluvčí muzea filmu a fotografie George Eastman House v newyorském Rochesteru. Podle jejích informací byly nalezené kotouče filmu v relativně dobrém stavu.

Restaurovaná kopie snímku Too Much Johnson bude mít světovou premiéru 9. října na festivalu němých filmů Giornate del Cinema Muto v Pordenone a americká premiéra bude o týden později v muzeu George Eastman House.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!