Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jihlavě začal podvacáté festival dokumentů. Cena za nejlepší reportáž patří Dobiášové

Kultura

  22:10
JIHLAVA - V Jihlavě v úterý začal 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Cenu časopisu Respekt za nejlepší televizní, video nebo on-line reportáž uplynulého roku získala Markéta Dobiášová za dvoudílnou reportáž o experimentální léčbě Obchod s nadějí, která vznikala pro pořad Reportéři ČT.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava. foto: Reprofoto

Oceněná reportáž se zabývá případem renomované lékařky a senátorky Evy Sykové, jejíž vědecký tým si nechal platit za experimentální léčbu nemoci ALS pomocí kmenových buněk. Účast na klinické studii je však ze zákona bezplatná. Syková se kvůli tomu vzdala řady funkcí, trvala ale na tom, že nic nezákonného neudělala.

Dobiášová získala Cenu Respektu v Jihlavě již v roce 2012 spolu s Anetou Snopovou za investigativní reportáž Kauza Casa z pořadu Reportéři ČT o zákulisí nákupu letadel Casa.

Jihlavský festival zahájí portrét policistky, která dopadla Berdychův gang

Organizátoři pro letošní zahajovací večer, vedený tradičně satirickým způsobem plným improvizace v podání protagonistů Divadla Vosto5 Jiřího Havelky a Ondřeje Cihláře, zvolili netradiční formát. Diváci v sále sledovali na plátně přímý přenos cesty moderátorů a hostů z jihlavského Masarykova náměstí do sálu domu kultury.

Podle ředitele festivalu Marka Hovorky jsou lidé zvyklí důvěřovat všemu, co jim předkládají média. „Diváci na vlastní kůži zažili rozdíl mezi ceremoniálem probíhajícím v sále spíše v podobě divadelního představení a mezi vysíláním, byť živým, ale už nějakým způsobem režijně a technicky ošetřeným a upraveným,“ řekl Hovorka ČTK.

Na zahajovacím večeru byla pokřtěna nová kniha filmového historika Ivana Klimeše s názvem Kinematografie a stát v českých zemích 1895 až 1945. Večer zakončil celovečerní debut dokumentaristky a herečky Petry Nesvačilové Zákon Helena. Snímek nahlíží do života obviněných a odsouzených gangsterů z takzvaného Berdychova gangu. Nesvačilová ve filmu společně s elitní kriminalistkou Helenou Kahnovou objevuje opomíjené lidské stránky těch, kteří spáchali nebo se podíleli na zločinech různých rozměrů.

‚Jaké počítačové hry by asi vyvinul Fellini?‘ Nejen o virtuální realitě s Markem Hovorkou

Největší festival dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě uvede za šest dnů v osmi kinosálech 310 snímků. Je to téměř o 80 více než loni. Organizátoři je letos vybírali z více než 3600 přihlášených titulů. Dalších 26 dokumentárních filmů nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a dva v evropské premiéře.

Cenu za přínos světové kinematografii převezme česká režisérka a scenáristka Drahomíra Vihanová. Festival potrvá do 30. října, slavnostní zakončení se uskuteční o den dříve.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat