Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klementinum přitáhlo 1400 lidí. Na den ukázalo zlomek Dalimilovy kroniky

Kultura

  11:30aktualizováno  18:19
PRAHA - Národní knihovna na jediný den ukázala zájemcům jednu ze svých vzácných památek písemnictví, fragment Dalimilovy kroniky. Od devíti hodin ráno do čtvrt na šest odpoledne se na latinský fragment přišlo do Zrcadlové kaple pražského Klementina podívat více než 1400 lidí.

Dalimilova kronika. foto: Lidové noviny

Jediný známý latinský fragment iluminované kroniky zakoupila Národní knihovna (NK) před deseti lety v pařížské aukční síni. Pergamenový sešitek o 24 stranách knihovna vystavila poté, co jej přivezla do Prahy. Od té doby je uchováván za přísných klimatických podmínek v depozitáři.

Vzácný rukopis si mohli návštěvníci zdarma prohlédnout o čtvrthodinu déle, než byla plánovaná otevírací doba, řekla mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. Výstavní kopie je zároveň k vidění na Expu 2015 v Miláně.

„Přišlo 1417 lidí. Dostalo se na všechny, kteří čekali,“ řekla Maňáková. Nejdelší dobu, zhruba půlhodinu, museli zájemci o knihu čekat kolem čtvrté hodiny odpoledne. Otevřena byla na stránkách, které zobrazují zavraždění svaté Ludmily a únos Jitky knížetem Břetislavem.

Unikátní vitrína

Vystavení originálu, který NK koupila před deseti lety na pařížské aukci, se podle mluvčí připravovalo asi devět měsíců. Fragment byl uložen ve speciální skleněné skříňce. „Vitrína je natolik unikátní, že si můžeme dovolit lidi nechat stát ve frontě přímo tady v místnosti. A to z bezpečnostního i klimatického hlediska, protože Zrcadlová kaple je dostatečně velká,“ řekla Maňáková.

Vitrína má bezpečnostní prvky, neprůstřelné sklo s UV filtrem a klimatizace reguluje teplotu i vlhkost. Přesto vzhledem k choulostivosti rukopisu není možné, aby byl vystaven delší dobu. „Pergamen by se ve chvíli, kdy by začal pracovat s ohledem na světelné podmínky a vlhkost, začal kroutit a mohly by se polámat iluminace. Běžně je uložen v trezoru zavřený v krabici, kde na něj nedopadá žádné světlo,“ vysvětlila mluvčí.

Tajné trezory

Fragment je podobně jako jiné vzácné historické tisky uchováván v Národní knihovně ve speciálních trezorových místnostech, které podléhají přísnému utajení a o nichž ví jen úzký okruh zaměstnanců, řekl Jiří Lučan zodpovědný za bezpečnost. Bezpečnostní služba rukopis osobně ochraňuje až ve chvíli, kdy se dostane z tajných trezorů do veřejných prostor. Na výstavě byla i skrytá ostraha, která se pohybovala mezi návštěvníky.

Pergamenový sešitek o 24 stranách knihovna poprvé vystavila poté, co jej přivezla do Prahy. Od té doby byl až do dneška v depozitáři. Odborníci překlad datují do doby kolem roku 1340. Podle typu písma a iluminace jde o italskou práci, zřejmě objednanou Janem Lucemburským nebo Karlem IV.

Z roku 1310

Veršovaná kronika tak řečeného Dalimila je jedním ze základních děl českého dějepisectví. Neznámý autor ji napsal česky kolem roku 1310. Text knihy byl později často přepisován a dochovalo se osm úplných rukopisů a pět zlomků. Známé byly německé překlady knihy, ale o latinském se dlouho nevědělo.

NK za fragment před deseti lety v aukci zaplatila 345 644 eur, tedy zhruba 9,5 milionu korun, po započtení aukční přirážky 10,4 milionu korun. Za způsob nákupu sklidila knihovna, respektive stát kritiku. Tím, že předem veřejně deklaroval zájem unikát v aukci koupit, mohl prý způsobit to, že se cena vyšplhala výše, než kdyby se o něm nemluvilo. Katalogová cena rukopisu byla 120 tisíc až 150 tisíc eur (tehdy 3,6 až 4,5 milionu korun).

 

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat