Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V listopadu v Divadle Archa zahraje slavný skladatel Philip Glass

Kultura

  16:00
PRAHA - Slavný americký skladatel a muzikant Philip Glass vystoupí 9. listopadu v pražském Divadle Archa. S japonskou klavírní sólistkou Maki Namekawaovou zahrají výběr Glassových sólových skladeb pro piano včetně nejnovějších kompozic ze série The Etudes. Jeden z nejznámějších současných minimalistických skladatelů oslaví v lednu 80. narozeniny. Se svým souborem vystoupil před třemi lety v Ostravě a v Praze v uplynulých 20 letech hostoval dvakrát.

Philip Glass, Leo Cohen foto: Lorca CohenReprofoto

„Je vždy úžasné poslouchat hudbu v autentickém podání autora, který zároveň patří k nejvýznamnějším žijícím hudebním skladatelům světa. Jestliže v rámci jednoho koncertu můžeme jeho hudbu slyšet také v dokonalé interpretaci hvězdné japonské pianistky, je to příslib velkého a neopakovatelného hudebního zážitku,“ řekl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Glass je označován za reprezentanta minimalismu v současné vážné hudbě. Sám dává přednost termínu hudba s repetitivními strukturami. Proslavil se pětihodinovou operou Einstein na pláži, kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině 70. let šokoval divadelní svět.

Hudební skladatel Philip Glass

Hudební skladatel Philip Glass

Glass je ceněný i jako tvůrce filmové a divadelní hudby. Velmi známá je jeho spolupráce s filmovým režisérem Godfreyem Reggiem na snímcích Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi a Anima Mundi. Skromné hudební prostředky, jednoduché tóny a důraz na rytmus - to je typická Glassova hudba. Plyne a graduje v dlouhých meditativních pasážích a cyklicky opakovaných motivech. Vznikla v prostředí hudební avantgardy 60. let. Samotného autora fascinovala indická hudba, asijský princip mnoha souběžných rytmů a melodií, které se rozbíhají a zase sbíhají, Glassovi připadal jako to pravé vyjádření světa.

V roce 2013 vystoupil The Philip Glass Ensemble v České republice v rámci Ostravských dnů a provedl pětihodinovou monumentální skladbu Music in Twelve Parts z let 1971 až 1974. Notový materiál Music in Twelve Parts není veřejně dostupný a skladba nebyla nikdy provedena nikým jiným než Glassem a jeho souborem. Vzhledem k délce skladby jde i o mimořádně interpretačně fyzicky náročné dílo.

Vystoupení Glasse v Divadle Archa není náhodné. Právě tam byli diváci svědky jeho legendárního vystoupení s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996. Glassovo dílo později v Arše zaznělo několikrát.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat