Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V neděli se bude dražit Fillův obraz za 12 milionů korun

Kultura

  15:00
PRAHA - Na dvanácti milionech korun začne v neděli v Praze na Žofíně dražba obrazu Františka Filly Tři Grácie, který pochází z druhé poloviny 30. let.

Obraz Emila Filly Tři grácie připravený k nedělní akuci

Galerie Kodl, která dražbu pořádá spolu s aukční síní Vltavín, dnes novinářům představila také další Fillova díla i obrazy Františka Kupky, Jana Zrzavého, Václava Špály, Rudolfa Kremličky, Františka Foltýna nebo Zdeňka Sklenáře.

Fillovy obrazy v českých aukcích

Nejdražším dílem Emila Filly prodaným na české aukci je obraz Zátiší s lahví Cherry, který byl vydražen před dvěma lety za 16,25 milionu korun. Letos se prodala jeho Hlava muže v cylindru za 16 milionů korun a za 15,2 milionu korun dílo Ležící žena. Sběratele i investory může podle Kodla v nedělní aukci zaujmout také olej Jaroslava Čermáka Šimon Lomnický na Karlově mostě, jehož objednavatelem byl hrabě Eugen Černín a jenž je pro své zásadní postavení v rámci českého výtvarného umění zmiňovaný v desítkách publikací. Obraz se začne vyvolávat na dvou milionech. Pořadatelé upozorňují také na obraz Jana Zrzavého Za vsí vyvolávaný za 1,7 milionu nebo akvarel Františka Kupky Moře z francouzského jihu z Waldesovy sbírky s vyvolávací cenou 1,4 milionu.

Velkoformátová práce Tři Grácie pocházející z vrcholného Fillova období zachycuje v avantgardním pojetí námět tří grácií a představuje v mnoha aspektech završení autorovy dosavadní tvorby, říká galerista Martin Kodl. V bezprostřední blízkosti hrozícího válečného konfliktu se malíř snažil zpřítomnit pro něj bezpečnější antický svět a dal vzniknout osobitému archaickému kubismu.

Jedná se o mnohokrát vystavované a reprodukované dílo, v poslední době například na samostatné expozici Emila Filly v Galerii Antonína Procházky (Brno, 2003) a na výstavě Černá slunce (Ostrava, 2012-2013).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!