Výstava Tajemné dálky - Symbolismus v českých zemích 1880 - 1914 počítá s rozsáhlou prezentací české symbolistní scény zahrnující díla Alfonse Muchy, Františka Bílka, Maxe Švabinského, Karla Hlaváčka, Jana Preislera, Jana Zrzavého či Josefa Váchala. Podle ředitele Muzea umění Michala Soukupa měla mít expozice původně premiéru v moskevském Puškinově muzeu a z Ruska se měla přestěhovat do Olomouce.
"Jenže moskevskou premiéru ministerstvo kultury zrušilo kvůli nesplněným podmínkám její realizace a komplikovaná příprava, především potom vyřízení zápůjček desítek exponátů od soukromých sběratelů i veřejných institucí a s tím spojené například finančně náročné pojištění, tak zůstala na nás," vysvětlil odložení výstavy ředitel muzea Michal Soukup.
Na projektu však muzeum pracuje dál a veřejnosti jej představí o rok později, v listopadu 2014. "Pro muzeum je odložení plánů výjimečná záležitost," doplnil ředitel. Podle něj půjde o špičkovou výstavu, která bude v plánu příštího roku patřit mezi nejvýznamnější projekty.
Více času pro Magdalenu Jetelovou
Změnu plánů využijí zástupci divadla pro prodloužení atraktivní výstavy světově uznávané české umělkyně Magdaleny Jetelové. Původně měla končit 27. října, nyní si ji lze prohlédnout do 29. prosince. Autorka náročných prostorových instalací v mnoha prestižních muzeích a galeriích v Evropě, USA nebo Japonsku připravila svou teprve třetí samostatnou výstavu v Česku olomouckému muzeu na míru. Během tří měsíců od jejího otevření si expozici prohlédlo 6600 diváků.
Muzeum umění Olomouc spravuje na 180 tisíc sbírkových předmětů a co do jejich počtu se řadí hned za Národní galerii v Praze. Krátkodobými a střednědobými výstavami i dlouhodobými expozicemi představuje výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost ve třech objektech - v Arcidiecézním muzeu Olomouc, Arcidiecézním muzeu Kroměříž a v Muzeu moderního umění Olomouc.