Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragikomické fotky tajných agentů Stasi. Výstava začala v Pardubicích

Kultura

  20:03
PARDUBICE - Výstava fotografií, která začala v Galerii města Pardubic na Příhrádku, může někomu připomínat žertovné snímky umísťované na sociální síť Facebook. Zobrazovaní lidé si na nich nasazují paruky a umělé kníry, nacvičují boj, oslavují či fotografují sami sebe. Jsou však několik desítek let staré a představují agenty východoněmecké tajné služby Stasi.

Dobový snímek tajného agenta Stasi. foto: Kulturní centrum PardubiceReprofoto

Expozice 20 velkoformátových fotografií s názvem Přísně tajné byla sestavena z dobových snímků z archivu Stasi a vznikla ve spolupráci s Goethe Institutem v Praze a Europe Direct Pardubice.

ČTĚTE TAKÉ:

Nabízí neobvyklý, velmi upřímný vhled do života východoněmeckých tajných agentů. „Dává tvář těm, kteří měli navždy zůstat v utajení, tajným agentům a jejich seminářům k maskování, tajnému sledování či převlékání,“ uvedla Andrea Pavlíková z informačního centra Evropské unie Europe Direct Pardubice.

Kolekci 140 originálních fotografií z východoněmeckého špionážního prostředí sestavil vizuální umělec Simon Menner, který strávil průzkumem archivů s fotografickým dědictvím Stasi dva roky.

Putovní výstava

V elektronické verzi byla představena v roce 2014 v pražském Goethe-Institutu. Archivy také ukazují oběti špionáže, které možná dodnes neví, že byly sledovány, chodce na ulici, lidi u poštovních schránek, jejich byty před a během domovních prohlídek. Každý snímek je doprovázen krátkým popisem. Pro pardubickou výstavu bylo kvůli omezenému prostoru vybráno 20 snímků.

„Předpokládáme, že expozice bude putovní. Od nás by měla zamířit do Olomouce,“ řekla Ivana Panochová z pardubické galerie. Výstava zde bude zdarma k vidění do 1. března.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat