Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Plzni vystoupí Suzanne Vega, John Mayall či Al Di Meola

Kultura

  17:00
PLZEŇ - Americká písničkářka Suzanne Vega, jazzový a funkový americký hráč na trombon Fred Wesley, kytarista Al Di Meola a britský bluesman John Mayall obohatí letos koncertní nabídku Plzně. Koncerty se uskuteční v kulturním domě Peklo a v Měšťanské besedě. Kromě toho na velkých koncertech vystoupí letos ve městě jako další součásti projektu Evropské hlavní město kultury v květnu a v říjnu kapely Lynyrd Skynyrd a Deep Purple.

Al Di Meola. foto: Reprofoto

Na nejbližší koncert světové hvězdy se mohou zejména milovníci jazzu těšit na 30. března, kdy přijede do Měšťanské besedy hráč na trombon Fred Wesley se svou kapelou The New JB’s. Wesley také zpívá, českým posluchačům může být známý z koncertů a také ze spolupráce se skupinou Monkey Business při přípravě jejího prvního alba. Wesley v 60. a 70. letech doprovázel na trombon i vokálně krále soulu a funky Jamese Browna, spolupracoval i s dalšími hudebníky, jako například Ray Charles, Lionel Hampton, rapper De La Soul či rockeři Lenny Kravitz nebo Van Morrison.

Di Meola představí projekt Beatles & More

Kytarista a čtyřnásobný vítěz ankety časopisu Guitar Player Magazine Al Di Meola, který se víc než 30 let pohybuje ve světě jazzové fúze, ale také akustické latinsko-americké hudby, vystoupí se svým kvartetem v Měšťanské besedě 10. května. Do ČR poprvé přiveze svůj nový koncertní pořad Beatles & More, jehož jádro tvoří nově aranžované skladby skupiny Beatles z Di Meolova posledního alba All Your Life: A Tribute to The Beatles Recorded at Abbey Road Studios, London (2013). Na začátku prázdnin, 7. července, vystoupí v Měšťanské besedě Suzanne Vega, která podle Jáchima patří k nejvýraznějším postavám neo-folkového hnutí z druhé poloviny 80. let. V Plzni ji doprovodí kytarista Gerry Leonard.

John Mayall

Měsíc před svými 83. narozeninami zahraje 31. října v plzeňském Pekle král britského blues - zpěvák, kytarista, hráč na klávesy a foukací harmoniku John Mayall. V kulturním domě Peklo odehraje na konci svého evropského turné Hands That Play The Blues jediný koncert v ČR. Mayall začal nahrávat v 60. letech. Jeho jméno je spojeno se skupinou Bluesbreakers, která se v 60. letech stala líhní začínající britské rockové scény. Spolupracoval v ní s Ericem Claptonem, který později založil kapelu The Cream, v Bluesbreakers hráli také pozdější zakladatelé skupiny Fleetwood Mac Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood, Mick Taylor přestoupil z Bluesbreakers do Rolling Stones. V roce 2005 udělila britská královna Mayallovi Řád britského impéria.

 

Autor: