Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze zazní česká premiéra 3. symfonie Philipa Glasse

Kultura

  7:54
PRAHA - V pražském Divadle Archa v pondělí zazní česká premiéra 3. symfonie amerického minimalisty Philipa Glasse. V rámci koncertního programu Americano ji zahraje pražský orchestr Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory.

Philip Glass foto: Nonesuch Records

Čtyřvětá Symfonie č. 3 pro 19 smyčců měla premiéru v roce 1995 v provedení Stuttgart Chamber Orchestra. Její tuzemská premiéra bude vrcholem večera, uvedení v Divadle Archa není náhodné. Právě v Arše vystoupili Glass s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996.

Koncertní program nabídne spojení latinskoamerické, španělské a české barokní hudby, hudby indiánských kultur a soudobé severní Ameriky. Zazní barokní skladby Čecha Jana Josefa Ignáce Brentnera dochované v jezuitských misiích v Bolívii, skladby španělských skladatelů vydaných tiskem v 16. století v Praze nebo anonymní mariánský hymnus v indiánském jazyce Quechua ze 17. století.

ČTĚTE TAKÉ:

Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Jde o všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr sahá od renesanční hudby po hudbu současnou.

Glass, jeden z nejvýznamnějších současných skladatelů, loni uvedl v Ostravě svou pětihodinovou skladbu Music in Twelve Parts z let 1971 až 1974. V uplynulých 20 letech dvakrát vystupoval v Praze.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat