Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze zazpívala operní hvězda Elina Garančová. Měla vyprodáno

Kultura

  20:58
PRAHA - Bouřlivými dvojitými ovacemi vstoje odměnili dnes večer Pražané světoznámou lotyšskou mezzosopranistku Elinu Garančovou. Publiku se ve Smetanově síni Obecního domu představila na svém posledním koncertu této sezony v temperamentním programu, v němž zazněly španělské zarzuely i árie z jejích oblíbených operních rolí.

Mezzosopranistka Elina Garančová v pražském Obecním domě. foto: ČTK

Jednu z nejuznávanějších mezzosopranistek na současné světové operní scéně doprovodila Pražská komorní filharmonie (PKF), vedená britským dirigentem Karlem Markem Chichonem, manželem pěvkyně.

Krásná vysoká blondýnka se do Česka vrátila po třech letech jako hvězda newyorské Metropolitní opery. Také odtud ji z úspěšných rolí Rossiniho Popelky a Bizetovy Carmen znají tuzemští operní fanoušci přímých přenosů vysílaných do vybraných kinosálů.

Více než dvouhodinový recitál uvedla PKF rytmickým orchestrálním tancem od Garcii Marqueze. Garančová, oblečena do zelených třpytivých šatů, zahájila dvěma španělskými písněmi od Fernanda Obradorse a Pabla Luny. Do světa opery poté zavedl orchestr posluchače předehrou Verdiho Sicilských nešpor.

V romantické poloze se Garančová představila árií z prvního jednání nejznámějšího Ponchielliho díla Gioconda. Ještě před přestávkou sklidila dlouhý potlesk za svou oblíbenou titulní roli v Donizettiho Favoritce, z níž přednesla árii Fia dunque vero...Oh mio Fernando!.

V "ohnivější" druhé části večera předstoupila usměvavá seveřanka před posluchače ve svůdné černé róbě. Svým osobitým projevem "vyprávěla" dvě známé zarzuely, lidové španělské operety, z nichž dýchal typický španělský kolorit. Orchestr, který publikum pokaždé oceňovalo dlouhými potlesky, přednesl také Španělské capriccio od Rimského-Korsakova. Konec recitálu patřil Carmen, z níž zazněly nejznámější melodie, mimo jiné Habanera i vášnivá Píseň Carmen.

Nekončící potlesk vrátil Garančovou několikrát na pódium. Odměnila se dvěma přídavky - třetí zarzuelou a notoricky známou jižanskou písní Granada - a dvakrát zvedla nadšené publikum ze sedadel.

Repertoár dnešního koncertu představil zároveň nové album Garančové nazvané Habanera, které u prestižního vydavatelství Deutsche Grammophon vyjde v září. Pražané byli první, kteří ho živě slyšeli. Na turné Garančová vyjede s novou deskou totiž až v září. V srpnu, ihned po pražském koncertu, ji čekají prázdniny, které hodlá strávit ve Španělsku.

Třiatřicetiletou Garančovou pojí ke Španělsku silné pouto, s neméně úspěšným dirigentem Chichonem zde žije nedaleko andaluského přístavu Malaga. Jeho předci navíc pocházejí od Gibraltaru, ačkoli on se narodil v Londýně. "Mezi Španělskem a Lotyšskem je velký rozdíl. Tamní lidé žijí víc svobodně a umějí být hrdí," řekla v rozhovoru ČTK pěvkyně, která si zamilovala španělskou kulturu i krajinu.

Garančová, která září na světové hudební scéně již několik let, je žádanou sólistkou na předních operních scénách i v koncertních síních. V současné době zpívá bel canto a francouzský lyrický repertoár, do budoucna sní o roli Amneris ve Verdiho Aidě.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat