Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V provokativní Pevnosti v MeetFactory si zahraje i Petr Čtvrtníček

Kultura

  15:00
PRAHA - Režisér Miroslav Bambušek se vrací do pražské MeetFactory s textem německého literárního provokatéra Rainalda Goetze. Inscenace s názvem Pevnost - řeč o zničení tu bude mít českou premiéru v pátek 20. prosince.

Ve hře Rainalda Goetzeho Pevnost jde o holocaustu, studentskému hnutí šedesátých let i znovusjednocení Německa. foto: Meet Factory

Zabývat se texty tohoto psychiatra, historika a spisovatele, oscilujícími mezi grafomanií a poezií, kýčem a vážnou filozofií, radikální politickou proklamací a nesmyslem, předpokládá podle překladatelky Martiny Černé odhodlanost k boji i smysl pro humor, což může přinášet zvláštní směs vzteku, utrpení a zábavy.

V inscenaci Miroslava Bambuška hraje také Petr Čtvrtníček

Goetz se ve hře Pevnost z roku 1992, jazykově mimořádně vytříbeném a komplikovaném textu, obrací k významným momentům německých dějin, holocaustu, studentskému hnutí 60. let i znovusjednocení Německa. Nahlíží na ně pod kritickým, často nepokrytě nenávistným úhlem.

Mrtví jsou stále s námi...

"Hra jednoduše řečeno říká, že minulost si nepřipomínáme proto, aby se neopakovala, ale právě proto, že se neustále opakuje. Všichni ti mrtví sice mlčí, ale jsou stále s námi, mluví k nám tím svým mlčením, které k nám může doléhat, když se otevřeme a přestaneme žvanit," uvedl Bambušek.

Podle Černé nemohou být překlady, převody a interpretace Goetzových textů nikdy správně. "A to je jen dobře, protože díky tomu, že si s nimi budeme lámat hlavu, mohou po sobě nechávat jizvy, které přinášejí radost. Co víc si nakonec od uměleckého díla přát," dodala.

Ve hře Pevnost jde o holocaust, studentské hnutí šedesátých let i znovusjednocení Německa

V inscenaci Pevnost hrají například Milan Stehlík z Národního divadla v Praze, Jiří Černý z bývalé Komedie, Jan Lepšík (divákům MeetFactory známý například z inscenace Mondšajn), Dora Bouzková, která hrála v Bambuškových inscenacích Silní a Skočná, nebo Petr Čtvrtníček z Divadla Na zábradlí.

Hudební stránku inscenace připravili Petr Krušelnický a Petr Kofroň, dramaturgem byl Matěj Samec.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat