Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Třešti na Jihlavsku jsou ode dneška přístupné domácí betlémy

Asie

  12:30
Čtrnáct rodin v Třešti na Jihlavsku nabízí ode dneška prohlídku domácích betlémů. Příležitost je vidět mají návštěvníci až do 2. února. Kromě toho si lidé mohou betlémy prohlédnout také na výstavě v Schumpeterově domě, v kostele svaté Kateřiny, na zámku nebo v muzeu. Jeden z třešťských betlémů je vystaven také v Jindřišské věži v Praze.

Prohlídky betlémů patří k vánoční tradici. foto: Luboš PavlíčekČTK

V třešťských rodinách se dodržuje tradice stavění betlémů přes dvě stě let. "Přesné záznamy nejsou, ale takzvaná Betlémská cesta existovala už za Rakouska. Počet rodin, kam se mohli zájemci přijít podívat, býval ale podstatně vyšší," řekl  vedoucí Spolku přátel betlémů Pavel Brychta. Plánek města se seznamem rodin umožňujících prohlídku betlémů najdou zájemci na webových stránkách http://betlemytrest.wz.cz/

Návštěvníků bývají plné autobusy

Také letos betlémáři očekávají podobně jako v minulých letech tisíce návštěvníků. "Za víkend přijede často i několik autobusů. Většina lidí je z Česka, ale poslední dobou přibývají turisté z východní Asie. Letos se ohlásil dokonce i jeden Eskymák," řekl Brychta.

V třešťských betlémech jsou zaznamenány nejen biblické příběhy, ale také kus místní historie. Příběh narození Ježíše Krista přenesla většina místních betlémářů na Českomoravskou vrchovinu. Odehrává se v krajině plné kopců, protkané potůčky a zamrzlými rybníky, kde nechybí pasoucí se ovečky, husopasky či koňské povozy. V některých však také na stráních rostou palmy. Lidé přinášející dary připomínají známé postavičky z města z minulého století.

Od 6. ledna přibudou v betlémech tři bibličtí králové. Přijíždějí na koni, velbloudovi a na slonovi. Ježíška v jesličkách betlémáři vyjmou a vloží ho do náručí či do klína Marii.

Betlémářská tradice podle Brychty z Třeště nezmizí. Spolek přátel betlémů má kolem 70 členů a jsou mezi nimi i mladí lidé. "Řezbářů je dost, k popularitě přispívá i každoroční letní setkání řezbářů s názvem Dřevořezání, kde mimo jiné vznikají figurky do betléma umístěného ve stálé expozici," uvedl Brychta. Podle něj se však do budoucna může dále snížit počet domácností, které budou ochotné být více než měsíc k dispozici turistům a umožnit jim přístup ke svým betlémům.

Autor: