Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoční kouzlo Převelikého klanění funguje i letos

Kultura

  14:00
Už počtvrté vyrukoval režisér Vladimír Morávek s inscenací Pitínského vánoční hry Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku.

Betlém v Huse na provázku foto: DHP

Vůbec nejsem příznivcem několikanásobných režisérských návratů k jednomu a témuž textu. V tomto případě však učiním výjimku z důvodu snesených níže.

Za prvé: Pitínského divadelní pastorela je mimořádně kvalitním textem – ve scénáři zajímavě těžícím z lidového divadla a v jímavých verších zase odkazujícím až kamsi k tradici skvělých katolických básníků Moravy.

Za druhé: divadlo samo přiznává, že jde vlastně o obnovenou premiéru, s níž jmenovaný soubor vyjel před šesti lety do České národní budovy v New Yorku a posléze ji zopakovalv Brně.

Za třetí: viděl jsem všechny Morávkovy české Betlémy a tento poslední není vůbec marný.

Symbolicky u Havlova srdce

Není v recenzi potřeba šermovat historickými událostmi. Přesto mi v tomto případě přijdou jisté souvislosti více než parádní. Pitínského a Morávkův Betlém v roce 2006 na americké půdě přilákal dva mimořádné světové dramatiky: anglického Toma Stopparda a českého Václava Havla.

J. A. Pitínský: Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku

Režie: Vladimír Morávek
Husa na provázku, Brno

Není od věci, že Provázek vyrukoval s nejnovějším Betlémem právě nyní, ve dnech připomínky výročí úmrtí prvního českého prezidenta. Navíc nádvorní alžbětinské scéně Provázků nyní vévodí voskové Srdce pro Václava Havla. A právě u tohoto známého objektu, který je vlastně připomínkou jednoho navýsost humanistického života ale i lidské pospolitosti, stylově začíná venkovní ouvertura Morávkova večera.

Dramatický Pitínského text diváka vede od noci před zrozením Krista, klene se přes klanění Tří králů, vraždění neviňátek až k útěku Svaté rodiny prchající do Egypta před strašlivým Herodem. Vedle biblické dějepravy je zde však možná ještě důležitější motiv neustálého souboje dobra a zla, světla a tmy, lásky a nenávisti, života a nebytí. Voj nebešťanů v čeles Archandělem, oslavená Bohorodička se svým synkem i svatý Josef tady totiž permanentně stojí proti Ďáblovi a personifikované Smrti.

Pitínského betlémský příběh je ale naštěstí více básnivý než mravoučný. Azaplaťpánbůh také Morávek – tedy režisér libující si v ornamentu – nedá ve své opulentní podívané křehkým veršům padnout. Diváka tak čeká velká podívaná, ale i hezký poslech zveršovaných úvodních historek Nového zákona. Je to tedy poučné a ještě více milé.
Morávkovou největší režijní ambicí je materializování vánoční nálady a vtáhnutí všech zúčastněných do tohoto mystéria.

Podstata vánočního mumraje

I proto se herci ještě při výstupech pod širým nebem proplétají mezi houfy diváků, kteří si za patnáct minut cestou do sálu musí skutečně projít betlémskou cestu provoněnou jehličím a osvětlenou blikajícími světýlky. Posléze už na vcelku úzkém jevišti sevřeném ze dvou protilehlých stran diváky inscenuje Morávek jakousi hymnickou slavnost k narození Páně, vítězství Lásky nebo prostě nabízí rozpustilé výjevy jakoby z venkovských betlémů. Připočtěte si k tomu zásadní vánoční songy včetně hymnu Narodil se Kristus Pán, dále suitu osmi malých koledníčků symbolicky pobitých při Herodově běsnění, ale po chvíli zase útočících na emoce přítomných dětskou nevinností.

O divácké emoce si tady říká i sněžně oděný pěvecký chór nad hlavami publika, zvuky z přítomného harmonia a klavíru i vtipné kostýmy a dvě mistrné koláže z milostných madon a betlémských motivů.

Morávek sice několikrát hlavně venku nechá publikum na holičkách při poslouchání koled bez větší jevištní akce, za zbytečné a divadelně přemrštěné mu mám i (toliko premiérové!) použití živého srdceryvně plačícího kojence v roli Ježíška.

Ale to jsou spíše příslovečné pihy na kráse emocemi nabitého večera, který chce v publiku vzbudit či oživit zapomínané kouzlo velkého příběhu a nechat diváky plně prožít skutečnou podstatu vánočního mumraje.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...