Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve středu začíná ve Spojených státech přehlídka českých filmů

Kultura

  18:00
PRAHA / NEW YORK - Celkem sedmnáct titulů bude uvedeno na více než sedmi desítkách projekcích v deseti metropolích.

Jiří Menzel uvede v USA premiéru svého filmu Donšajni foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Některých se účastní i jejich tvůrci, konkrétně Zdeněk Jiráský, David Ondříček a Jiří Menzel. Masovou prezentaci české kinematografie, která potrvá od 24. dubna do 19. září, připravila Česká centra.

Mezi hlavní filmy projektu patří Poupata Zdeňka Jiráského, který získal řadu ocenění na světových festivalech, a Českými lvy ověnčený snímek Davida Ondříčka Ve stínu. Kromě toho budou promítána další díla současné filmové tvorby.

České snímky americkýma očima

Diváci v USA se seznámí s filmy Alois Nebel (režie Tomáš Luňák), Don´t Stop (režie Richard Řeřicha), Gypsy (režie Martin Šulík), Nevinnost (režie Jan Hřebejk), Až do města Aš (režie Iveta Grófová), Muži v naději (režie Jiří Vejdělek), Perfect Days - I ženy mají své dny (režie Alice Nellis), Polski film (režie Marek Najbrt), Signál (režie Tomáš Řehořek) a Dům (režie Zuzana Liová).

"Přehlídku završí prezentace tvorby Jiřího Menzela, který ve Spojených státech uvede svůj nejnovější film Donšajni. Tuto sekci doplní jeho Ostře sledované vlaky, Postřižiny a Obsluhoval jsem anglického krále," řekla ČTK Zuzana Jungwirthová ze správy Českých center.

Kočující Donšajni

Přehlídka Czech That Film začne v Salt Lake City a pokračuje do Phoenixu, Los Angeles, Washingtonu, San Franciska, Portlandu, Denveru, Chicaga, Seattlu a New Yorku.

"Česká centra spolupracují s prestižními organizacemi a představují filmy, které získaly ocenění na přehlídkách a festivalech. Ročně se uskuteční bezmála 600 akcí. Tato přehlídka je však vzhledem k počtu projekcí, rozmanitosti tvůrců i filmů unikátní," uvedla generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová.

V New Yorku, jediném místě, kde mají Česká centra vlastní zastoupení, se promítání uskuteční v České národní budově. Pro návštěvníky je připravena americká premiéra Menzelova nového snímku, která 19. září odstartuje "turné" filmu po Spojených státech. Do české distribuce vstoupí Donšajni na konci května.

Autor: