Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Varech bude soutěžit i Sparta se Slavií

Kultura

  12:00
PRAHA - Osm světových a čtyři mezinárodní premiéry byly zařazeny do hlavní soutěže karlovarského festivalu, jehož 47. ročník začne 29. června.
Fotbaloví fanoušci jsou tématem dokumentu Dva nula, který bude soutěžit v Karlových Varech. Ilustrační foto

Fotbaloví fanoušci jsou tématem dokumentu Dva nula, který bude soutěžit v Karlových Varech. Ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jednou z premiér v hlavní soutěži karlovarského festivalu bude snímek režiséra Marka Najbrta, který pod názvem Polski film začal natáčet před rokem právě na této přehlídce. Podle uměleckého ředitele Karla Ocha je tento žánrem unikátní "reality film" příběhem o přátelství a absurditě hereckého života, který jistě vyvolá řadu otázek. V hlavních rolích ztvární sami sebe dávní spolužáci Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Josef Polášek a Marek Daniel. O Křišťálový globus bude usilovat v konkurenci dalších jedenácti titulů.

To, že v hlavní soutěži nejsou zastoupeny jako obvykle francouzská, německá či americká kinematografie, komentoval Och slovy, že se "zkrátka nic neurodilo". Příležitost tak dostaly například snímky z portugalské, řecké, norské a japonské produkce. Stejně jako rakouský film Tvoje krása nemá cenu, který je debutem Hüseyina Tabaka, a dílo mistra polského magického realismu Jana Jakuba Kolského Zabít bobra.

Polski film Marka Najbrta

Mezi celovečerními dokumenty bude na festivalu v Karlových Varech soutěžit i projekt Pavla Abraháma a Tomáše Bojara o fotbalových fanoušcích nazvaný Dva nula, natočený na utkání Sparty se Slavií. Konkurencí mu bude například časosběrný snímek dokumentaristky Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír, uvedena bude také audiovizuální esej Trasy myšlenek, kterou natočil rakouský filmař Timo Novotny, vítěz této soutěže z roku 2006.

Křišťálový glóbus pro Helen Mirrenovou

Jak už dříve uvedli organizátoři MFF v Karlových Varech, při slavnostním zahájení 47. ročníku převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii britská oscarová herečka Helen Mirrenová. Do Varů přijede s manželem, americkým režisérem a producentem Taylorem Hackfordem, s nímž se seznámila při práci na filmu Bílé noci. Hackford je držitelem Oscara za krátký film Teenage Father.

Soutěžní sekci Na východ od Západu, která má novou podobu, zahájí slovensko-české sociální drama debutující Ivety Grófové s názvem Až do města Aš. Objeví se v ní rovněž polsko-české drama z 90. let minulého století Yuma režiséra Piotra Maluraka a držitel Českého lva pro nejlepší film Poupata Zdeňka Jiráského.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....