Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel představitel primáře Sovy. Ladislavu Chudíkovi bylo 91 let

Kultura

  16:50aktualizováno  21:57
Ve věku 91 let v pondělí odpoledne zemřel známý slovenský herec Ladislav Chudík. ČTK to řekla mluvčí Slovenského národního divadla Izabela Pažitková. Chudík se ještě v někdejším Československu proslavil kromě jiného postavou primáře Sovy v televizním seriálu Nemocnice na kraji města. Herec v poslední době čelil různým zdravotním potížím a kvůli silnému zápalu plic byl hospitalizován.

Ve věku 91 let zemřel známý slovenský herec Ladislav Chudík (na snímku ze 17. května 2012). foto: ČTK

 „V nemocnici ležel dva měsíce. Jeho zdravotní stav byl vážný a dnes se náhle zhoršil. Navzdory velké snaze lékařů pacient zemřel na srdeční a plicní selhání,“ citoval portál Aktuality.sk mluvčí bratislavské univerzitní nemocnice Petru Staňo Maťašovskou.

Termín posledního rozloučení s rodákem ze středoslovenské vesnice Hronec by mělo Slovenské národní divadlo (SND) oznámit později v tomto týdnu.

Filmová i divadelní legenda

Chudík je označován za legendu slovenského a československého filmu i divadla. V SND působil od roku 1944 a mimo jiné zde v posledních letech hrál v inscenaci Tančiareň (Tančírna), která od své premiéry v roce 2001 měla zhruba 250 repríz.

„Ať již jeho morální postoje, tak herecké mistrovství či lidská moudrost pro nás představovaly velký, náročný vzor,“ řekl slovenské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanici RTVS režisér Tančírny Martin Huba.

Generální ředitel SND Marián Chudovský označil Chudíkovo úmrtí za velkou ztrátu pro slovenskou kulturu. „Na divadle loni odsloužil plných 70 let, pan Chudík je určitým kulturním dědictvím,“ uvedl Chudovský.

Populární primář Sova

Česká herečka Eliška Balzerová byla ve druhé polovině 70. let s Ladislavem Chudíkem u zrodu Nemocnice na kraji města. I když slovenský herec „naskočil do rozjetého vlaku“ a nahradil v roli primáře Sovy zesnulého Karla Högra. „Vstoupil do tohoto projektu velmi pokorně a byla jsem jedna z těch, která mu pomáhala s obrovským množstvím textu a navíc v češtině,“ řekla Balzerová.

„Budu na něj vzpomínat jako na velkého profesionála, který to zvládl i přesto, že v osobním životě prožíval těžké období. Role mu přinesla velkou popularitu, zamilovali si ho Češi i Slováci. Primáře Sovu měl rád a popularitu si užil,“ dodala Balzerová, která je ráda, že Chudík se na jevišti objevoval do pozdního věku.

„Budu na něj vzpomínat jen v tom nejlepším. Byl to totiž nejen výborný herec, ale i nesmírně skromný a krásný člověk,“ řekl český režisér Viktor Polesný, který s Chudíkem natáčel v roce 2008 třetí sérii Nemocnice na kraji města s podtitulem Nové osudy. „Každé setkání s ním, i když jich v mém případě nebylo moc, bylo zážitkem. Byl to totiž moc hodný pán,“ dodal.

Výborný i v roli záporáka

Český režisér Jan Hřebejk ve svém filmu Kawasakiho růže obsadil Chudíka do role, která byla pro diváky překvapením. Museli totiž zapomenout na čestného a zásadového primáře Sovu, protože v tomto projektu herec ztvárnil zápornou roli inteligentního, avšak téměř sadistického vyšetřovatele komunistické státní policie. Chudík se prý tomuto obsazení nebránil a byl výborný.

„Za svůj výkon dostal Českého lva - a přitom jsme jeho scénu natočili za jediný den. Rád připomínám jeho reakci, když jsem ho s rolí seznámil. Odpověděl mi tehdy: Já vám rozumím. Ale hrál jsem i Mengeleho a říkali, že dobře,“ řekl Hřebejk ČTK. Připomněl, že slovenské publikum samozřejmě znalo mnohostrannou šíři Chudíkova talentu. „Jeho život se naplnil a budu na něj vzpomínat v dobrém,“ podotkl Hřebejk.

Slovenská veřejnoprávní RTVS informovala, že do vysílání na svých televizních a rozhlasových kanálech mimořádně zařadí pořady věnované zesnulému herci. Obdobně zareagovala i Česká televize, která dnes a v úterý mimořádně odvysílá mimo jiné pořad 13. komnata Ladislava Chudíka a jeden z dílů talkshow Všechnopárty, ve kterém byl hostem právě Chudík.

Ladislav Chudík byl nositelem řady ocenění. Kromě již zmiňovaného Českého lva za herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Kawasakiho růže například loni v květnu, kdy slavil devadesátiny, převzal od slovenského ministra kultury cenu za celoživotní přínos v oblasti divadelního, filmového a rozhlasového herectví, jakož i za šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat