Zatím nejrozsáhlejší autorčina výstava, prezentující její práce za posledních třicet let, zabírá tři patra, kterými galerie Villa Pellé disponuje. Kurátor Radim Kopáč a architekt Jan Pfeiffer si dali záležet, aby obsah instalace odpovídal jejímu názvu příběhy/stories a byl přitažlivý pro dětské i dospělé diváky.
Retrospektivu umělkyně, jejíž jméno je spojeno především s knihami pro děti, koncipovali jako interaktivní procházku. Návštěvníky zavede do mnoha fiktivních i skutečných světů, do několika půvabných zákoutí, kde se potkají nejen s hrdiny z pohádek. Tematický záběr Renáty Fučíkové je velmi široký a je obdivuhodné, jak dokáže různorodou látku výstižně textově, ale především výtvarně zpracovat.
Skrytý patriarcha buddhismu. Výstava ukazuje nové tisky grafik Františka Drtikola |
Nejčastějším námětem autorky je Praha, dále tuzemské i světové historické události a jejich klíčové postavy. Jeden z výstavních sálů například zaplňují příběhy evropských dějin od pravěku po současnost, které autorka shrnula v knize Historie Evropy. Přínosem její tvorby je fakt, že Fučíková pojímá jednotlivá období ve všech souvislostech, zmíní nejen hlavní události, vůdčí osobnosti a myslitele daného období, ale nezapomíná ani na zprostředkování pohledu na běžný život tehdejších lidí. Dětským návštěvníkům například přiblíží, jak vypadala meziválečná česká domácnost, a to tak, aby si uvědomili kontrast mezi životními podmínkami tehdy a dnes. V oblasti české historie se zaměřuje na životy velikánů – Karla IV., Jana Amose Komenského, Jana Husa a podobně.
Některé osobnosti nejsou prezentovány jen obrazovou formou. Dá se například vstoupit do pokoje, kde v posteli leží Řehoř Samsa v podobě brouka z Kafkovy povídky Proměna. Fučíková neopomíjí ani biblickou tematiku. Část výstavy je věnována její nedávno vyšlé knize Jakub a hvězdy. Obsahuje příběhy o souhvězdích, která lidé pozorují od nepaměti, dávají jim jména, věří v jejich magické kouzlo a snaží se z nich věštit budoucnost.
Inspirována kulturami z celého světa vytvořila Renáta Fučíková novou mytologii vztahující se k dvanácti znamením zvěrokruhu. S názvem korespondují i ilustrace laděné převážně do modrých a zlatých tónů. Ilustrátorka preferuje srozumitelné výjevy, v nichž zároveň nechává dostatek prostoru k podněcování dětské fantazie. Výstavu, otevřenou do 19. června, provází celá řada besed, tvůrčích dílen a komentovaných prohlídek.
PŘÍBĚHY/STORIES Kurátor: Radim Kopáč Villa Pellé, Praha, do 19. 6. |