Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velké výstavy nebudou, říká nový šéf NG

Kultura

  15:36aktualizováno  19:33
PRAHA - Národní galerie (NG) se v příštích letech zaměří na vyrovnaný rozpočet a zvýšení návštěvnosti. Velké mezinárodní výstavy, které pořádá například vídeňská Albertina, NG hostit zatím nebude, a to kvůli nízkému počtu návštěvníků a příliš vysokým finančním nákladům. Na první tiskové konferenci v úřadě to řekl nový ředitel NG Vladimír Rösel.

Nové vedení Národní galerie - Vladimír Rösel (vlevo) a Vít Vlnas foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Nástupce Milana Knížáka čelil i otázkám týkajícím se jeho zvolení do úřadu, které kritizuje část umělecké obce především kvůli tomu, že má ekonomické vzdělání. "Výběrové řízení mi nepřísluší

Kauza Diag Human: NG stahuje díla, sankce nečeká

Národní galerie už stáhla do Česka umělecká díla, která půjčila do zahraničí v souvislosti s kauzou Diag Human. Jde o 30 uměleckých děl ze zhruba pěti desítek, která má rozpůjčovaná ve světě. "Ta situace je samozřejmě velice nepříjemná a my děláme vše pro to, abychom vše co nejdříve vyřešili," sdělil šéf NG Vladimír Rösel. Podle jeho náměstka pro sbírkovou činnost Víta Vlnase státu v souvislosti se stahováním děl nehrozí žádné finanční postihy ze strany zahraničních galerií. "Naši partneři v zahraničí jsou k nám vstřícní," řekl Vlnas.

komentovat. Jsem přesvědčen, že instituci prospěji svými zkušenostmi z mnoha různých oborů," uvedl Rösel. V prostorách Anežského kláštera také přislíbil, že se instituce v budoucnu zaměří více na moderní a současné umění.

Nový výstavní plán a koordinace sbírek

Vyloučeny nejsou podle něho ani případné návrhy legislativních změny "Zvažuji, že by NG změnila svůj statut pomocí určité stínové správní rady, která by převzala část odpovědnosti," doplnil Rösel. Správní rada by tak kontrolovala a směřovala činnost instituce i jejího šéfa obdobně jako představenstva ve větších společnostech.

Šéfredaktor časopisu Art & Antiques Jan Skřivánek řekl, že je z Röselova prvního setkání s tiskem zklamaný. "Na spoustu věcí nebyl schopen odpovědět. Skoro jako kdyby až nyní zjišťoval, že NG je státní příspěvková organizace s mnoha omezeními, a ne firma," prohlásil.

Velké výstavy? Knížák byl příliš arogantní, Rösel nemá zkušenosti, míní kritik David

NG už několik let nehostila velkou mezinárodní výstavu současného umění. "V rámci starých sbírek můžeme být zahraničním galeriím dobrým partnerem. To ale neplatí pro současné umění. V této oblasti se NG v uplynulých letech zakonzervovala a manažer v čele této instituce reputaci zřejmě nenapraví," řekl malíř a výtvarník Jiří David, jeden z kritiků stávajícího vedení NG.

Zároveň vyjádřil nesouhlas s Röselovým vyjádřením, že galerie zatím není schopna konkurovat například galerii Tate Modern v Londýně nebo vídeňské Albertině, a to především kvůli nedostatku financí a malé návštěvnosti. "Putovní mezinárodní výstavy jsou založeny na partnerství. Tak drahé tedy nejsou. Knížák byl pro spolupráci příliš arogantní, Rösel ale zase nemá dostatek zkušeností," konstatoval David.

Tiskové konference se zúčastnil také jeden z nejbližších spolupracovníků ředitele - nový náměstek pro sbírkovou činnost Vít Vlnas, který dosud stál v čele Sbírek starého umění NG. Jeho úkolem bude sestavování výstavního plánu a koordinace sbírek.

Roční rozpočet činí 400 milionů korun

NG čítá celkem pět tematických sbírek, které obsahují obrazy a plastiky od gotiky až k současnému umění. Rozmístěny jsou nejen v hlavním sídle NG ve Veletržním paláci, ale i v Anežském klášteře, ve Šternberském paláci, paláci Kinských nebo v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě.

Roční rozpočet této státní příspěvkové organizace je zhruba 400 milionů korun. Instituce je z 81 procent závislá na státním příspěvku. Od ministerstva kultury ročně dostává na 333 milionů korun.

"Zatím je vše ve fázi příprav, ale dá se říci, že to, co funguje, bude zachováno, a co ne, tak to změníme," řekl Vlnas.

Dodal, že počítá také s větší podporou vědeckovýzkumných projektů NG. Do jaké míry, ale zatím sdělit odmítl.

Detaily koncepce dalšího směřování NG tak vedení instituce zveřejní zřejmě až v komplexní strategii, která by měla být dokončena za několika měsíců.

Národní galerie nyní zaměstnává asi 270 lidí. Dalších 160 pracovníků jsou kustodi ze smluvních bezpečnostních agentur. V roce 2009 přivítala galerie na 377.000 návštěvníků, z nichž téměř 40 procent bylo neplatících. V minulých letech ale byla návštěvnost NG i půlmilionová.

Plány nového ředitele Národní galerie (NG) Vladimíra Rösela

Vize NG pro příští roky:
- Doplnění sbírek a rozvoj prezentace současného umění
- Prezentace uměleckých děl v co nejširším socio-historickém kontextu
- Rozvoj spolupráce s potenciálními partnery na mezinárodní i národní úrovni

Cíle:
1. Krátkodobé
- Udržitelnost provozu (provozních nákladů)
- Kontinuita sbírkotvorné činnosti
- Změna obrazu vůči veřejnosti
- Zajištění "experimentálního výstavního prostoru pro současné umění" a jeho odpovídajícího provozu
2. Střednědobé
- Plně funkční organizační struktura
- Korporátní program
3. Dlouhodobé
- Správní rada (změna statutu)
- Realizace vlastních příjmů Některé kroky nového vedení NG na podporu návštěvnosti

Instituce:
- Změna politiky vstupného s cílem širšího zájmu a opakované návštěvy
- Nabídka strukturovaných informací o NG (například na webových stránkách) za účelem snadnější orientace ve sbírkách
- Vybudování návštěvnického centra ve Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze
- Dílčí změny ve stálých expozicích a výstavách, jež budou koncipovány podle jednotlivých cílových skupin

Kritéria úspěchu:
- Návštěvnost
- Množství získaných grantů, sociometricky měřené výstupy (publikace, aplikovaný výzkum)
- Dosažení odpovídající výše vlastních příjmů

Zdroj: NG

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...