Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Verdiho Síla osudu zazní v premiéře před libereckým publikem

Kultura

  15:00
LIBEREC - Operu italského skladatele uvede v premiéře Divadlo F. X. Šaldy.

Z inscenace opery Síla osudu foto: ČTK - Radek Petrášek

Dílo je považováno za jednu z nejlepších a nejtěžších oper Giuseppa Verdiho. ČTK o novince v repertoáru libereckého divadla informoval jeho mluvčí Jakub Kabeš.

Dramatický příběh o čtyřech dějství se odehrává v 18. století v Itálii a ve Španělsku. "Připomíná spíše fresku, ve které se lidské osudy navzájem proplétají, setkávají se, aby se od sebe zase vzdálily a potkaly se znovu za těch nejpodivuhodnějších okolností," uvedl Kabeš.

Každá z hlavních postav je v průběhu opery "nasvícena" z několika úhlů a skutečnost tak může být jiná, než zdánlivě vypadá. "Je to vlastně spleť příběhů, tragických i šťastných, akčních i lyrických. Mozaika, která na konci splyne do dechu beroucího finále, kde do sebe všechny příběhy zapadnou. Nad tím vším kralují, jak to v italské romantické opeře bývá, obrovské emoce: láska stejně veliká jako nenávist," dodal.

City versus dějiny

Režisér představení Tomáš Pilař se ve své verzi Verdiho opery snažil nalézt rovnováhu mezi velmi křehkou osobní linií příběhu tři mladých lidí, snažících se vypořádat se svojí vinou, a mezi rozmáchlými obrazy velkých společenských zvratů napoleonské Evropy.

"Vzhledem k tomuto konkrétnímu společensko-historickému kontextu, který považuji pro vývoj děje za důležitý, jsem se rozhodnul pro kostýmy v duchu historického minimalismu odkazující ke konci osmnáctého století," uvedl režisér.

Velmi náročná byla podle něj příprava scény a světelného designu ve snaze zachytit deset různých prostředí, od lesní jeskyně přes válečné pole až po klášterní klauzuru.

Ve stěžejních sólových rolích se jako Leonora uplatní Lívia Obručník Vénosová a Věra Poláchová, v roli jejího bratra Carlose Jiří Kubík a Anatolij Orel a v roli Leonořina milence Alvara Mexičan Rafael Alvarez.

Sílu osudu Verdi dokončil v listopadu 1861 pro petrohradské divadlo. Verdi se po několika letech k její partituře vrátil a důkladně ji přepracoval pro definitivní znění, které bylo poprvé provedeno v milánské La Scale v únoru 1869. Snad nejznámější árií z opery je Leonořino Pace, pace, mio dio.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....