Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Samotní uprostřed davu. Veronika Šrek Bromová v galerii Smetana Q představuje svou zralou tvorbu

Stínání reality 2021. Veronika Šrek Bromová vystavuje díla z posledního období v pražské galerii Smetana Q. foto: Archiv Veroniky Šrek Bromové

Galerie Smetana Q si právě tvoří program a soustřeďuje pozornost nejen na uznávané osobnosti českého umění, ale i na mladé autory. Nejdříve se tu představil konceptuální umělec Miloš Šejn a nyní Veronika Šrek Bromová, která je známá jako autorka digitálně upravovaných fotografií, i když se věnuje i dalším médiím. S kurátorkou Adrianou Primusovou kladly důraz na současnou tvorbu, ale v přirozeném spojení s předešlým vývojem.
  15:00

Bromová, která od počátku využívá různé neobvyklé tvůrčí přístupy, vychází v současné tvorbě z prostředí, v němž již řadu let žije a jež dobře zná. Sleduje, co se děje v přírodě, zkoumá, jak s přírodou souzníme, jestli tvoříme její rušivou, nebo harmonickou součást. Má bohatou představivost, umí zacházet s prolínáním motivů, projevuje místy až surrealistickou fantazii nebo vynalézavě pracuje s dekorativními tvary. 

VERONIKA ŠREK BROMOVÁ: MEZI DOBREM A ZLEM

kurátorka Adriana Primusová

Galerie Smetana Q, do 30. 1.

Udržuje si vyhraněný smysl pro vyjádření absurdity a grotesknosti. Kombinuje umělý digitální svět s přirozeným prostředím a navíc dokáže ztvárnit příběhy. Má osobitý způsob vidění světa kolem nás a umí i na sebe pohlížet s ironií. Její videa se stávají dadaistickou hrou, která jí vždycky byla blízká. Propojuje svůj osobní život s tím, co se děje kolem nás.

Její vnímání a ztvárnění skutečnosti se stává kaleidoskopem dojmů, postmoderním prolínáním různých impulzů, o kterých si můžeme myslet, že spolu nemají nic společného, ale které autorka dokáže sladit tak, abychom vnímali nevyčerpatelnou pestrost vztahů mezi naší společností a prostředím, v němž žijeme a které spoluutváříme.

Volná instalace, kde všechna díla vyzní

Umělkyně vystavuje v galerii Smetana Q několik okruhů podle zvolených výrazových prostředků. Diváci se tu setkají s digitálně dokreslenými a upravovanými i prosvětlenými fotografiemi (Krása nevinnost / síla křehkosti, 2021), s fantaskním videem (United Narcissists, 2021) a objekty či instalacemi. Všechno dohromady představuje její současný svět, ve kterém se její život prolíná s přírodou a ve kterém se zdá být spokojená. 

Ukazuje však také, jak může být člověk osamělý uprostřed davu, jak se může cítit vykořeněný (Lidi, 2019 / 2021, z cyklu Skeny reality). Její přirozená hravost se projevuje v celé její tvorbě, v níž se doplňují a prorůstají různá média a odlišné formy vyjádření. Z jejího projevu je nasnadě, že se umělý digitální svět v podstatě řídí stejnými nebo podobnými zákonitostmi jako sama příroda, protože je přece z přírody odvozen.

Výstava v širokém výběru ukazuje především autorčinu soustředěnou zralou tvorbu posledního období, která od její velké a reprezentativní výstavy ve Špálově galerii nic neztratila na síle výpovědi, naopak ještě získala na intenzitě sdělení. A to i zásluhou volné instalace, jež dává vyznít všem dílům v rámci organického celku.

V dřívějším období Veronice Bromové svědčilo, když se pohybovala v centru dění, kdy vedla ateliér nových médií na pražské Akademii výtvarných umění a byla v každodenním styku s umělci nejen své generace a kdy ji jistě svými svěžími pohledy na současnou skutečnost inspirovali také studenti. Nyní má větší možnost soustředění. Nerozptyluje ji tolik, co se děje ve světě umění a ve společnosti a může se ponořit do vlastní práce.

Tentokrát dostala příležitost představit svou tvorbu ve velkorysém prostoru galerie, kde i monumentální díla vyniknou a nekonkurují si. Pokud bych měl projektu něco vytknout, tak je to příliš výrazné vymalování stěn sálů, které trochu ruší dojem z autorčiny tvorby, té by svědčila spíš neutrální bílá nebo třeba jemně lomená šedá. Ale to autorka s kurátorkou nemohly ovlivnit.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat