Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Vezměte si divadlo domů. Projekt Brejlando ho předvede ve virtuální realitě

Projekt Brejlando. foto: BREJLANDO

Divadelní zážitky ve virtuální realitě nabídne služba Brejlando. Diváci budou moci pomocí zapůjčených brýlí sledovat vybraná představení pražských divadel z domova, brýle jim umožní přenést se jakoby až na scénu a do bezprostřední blízkosti herců.
  18:00

Inscenace se natáčí kamerou zprostředka jeviště, herci se pohybují kolem ní. Divák by tak měl mít pocit, že herci směřují své promluvy i pohledy přímo na něj.

Pro službu Brejlando byla vybraná představení natočena pro virtuální realitu, autoři říkají, že nejde o běžný on-line přenos. „Společně s divadelním režisérem stávající dílo rozebereme a postavíme ho znovu. Vymýšlíme scénu, aby co nejvíc podporovala možnost 360stupňového výhledu diváka,“ uvedl režisér a kreativní producent Brejlanda Petr Hanousek.

Inscenace AI: Když robot píše hru.
Inscenace AI: Když robot píše hru.

Vstupenky, tedy brýle si mohou zájemci objednat v síti GoOut od 29. března. Brýle v daný den přiveze kurýr, další den si je zase vyzvedne. Služba je zatím jen v Praze, tvůrci plánují distribuci rozšířit. Cena lístků v předprodeji je 899 korun za jedny brýle na jeden večer, dvoje jsou za 1399 korun. Teoreticky by bylo možné dívat se na představení celý večer opakovaně či je někomu půjčit, ale tuto možnost limituje skutečnost, že brýle budou mít vždy baterii nabitou jen na dvě hodiny.

Praha oslovila s nabídkou deset divadel, které zřizuje. Prvními inscenacemi, které diváci mohou takto sledovat, jsou Hamleti z Divadla Na zábradlí a Perníková chaloupka divadla Minor. Nová mají přibývat dvakrát do měsíce. Iniciátoři projektu věří, že Brejlando by nemuselo být jen náhradou v době uzavření divadel, ale že pandemii přežije.

Projekt vznikl ve spolupráci se skupinou Brainz Studios, která již podobně dříve zpracovala hudební zážitky. Brejlando je podle nich něco mezi divadlem, filmem a snem.

Herec Petr Stach dnes uvedl, že z kamery uprostřed jeviště „jde určité prázdno“, tedy jistá interakce s divákem může hercům chybět. Přesto ale projekt vítá, protože nabídne nové zážitky. „Nebojím se, že by nám to požíralo živé diváky, jsou to dvě odlišné skutečnosti,“ řekl ředitel Divadla Na zábradlí Petr Štědroň.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Mohlo by vás zajímat