Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vezmi si tu pláštěnku Péťo. I do Archy

Kultura

  14:00
PRAHA - Že Petr Nikl ani v dospělém věku neztratil touhu hrát si, víme dávno. Ale pokaždé se potěšíme, když vidíme, s čím vším si umí hrát. A že to umí pokaždé jinak. V Divadle Archa se nyní pokusil o návrat do dětství v originální "hudebně-dramatické" podobě a svou performanci pojmenoval Já jsem tvůj zajíc.

Nafukovací svět. V černobílém melodramu vystupuje jeho autor Petr Nikl společně s hudebníkem Miroslavem Černým (vlevo). foto: Reprofoto

Každý neměl maminku, která navrhovala hračky, jako Petr Nikl, a tak se mu vzpomínky na ni zhmotňují právě v nich – v nafukovacích objektech a plastových zvířatech.

Svůj nový scénický projekt Já jsem tvůj zajíc označil za "černobílý melodram" a vyvolávání obrazů z minulosti. Nedávno totiž po více než čtyřiceti letech objevil rodinný snímek natočený amatérskou kamerou, kde vystupuje jako dvouleté dítě. Černobílý film tak určil i "barevnost" na scéně, takže i když sloni a buvoli Libuše Niklové byli krásně modří a červení, tady všechno zůstává průhledné. Autor si vybral ještě dva kolegy – hudebníka Miroslava Černého a "hybatele" Ondřeje Eremiáše, který sice zůstává trochu v pozadí, ale jeho úloha je nezastupitelná.

Nafouknutá duše věcí a hraček ve fantaskním světě

Nafukovací objekty jsou lehounké jako pápěří, svítí, dá se na ně promítat, poskakují, létají, kutálí se a skoro by se dalo říct, že mají vlastní život. Petr Nikl se přímo před námi proměňuje v malého kluka, do rohů sváže kapesník a dá si ho na hlavu, protože by mohl dostat úpal. Také má plandavé trenýrky, úděsnou variantu známých přízových punčocháčů a sandály. A takhle se vrací zpět po ose času – kam ho provází matčin hlas.

Nafukovací svět Petra Nikla aneb Já jsem tvůj zajíc

Jsou to ty mnohokrát opakované a někdy úplně zbytečné příkazy a věty všech starostlivých matek – vezmi si tu pláštěnku, umyj si ruce, vezmi si holínky, nebyl tady Bobík, nastydneš se! Nikl je špitá do nafouknutých průhledných kostek a slova a věty se proplétají a vytvářejí zvláštní zvukomalebné předivo i atmosféru inscenace. Poté, co se rozboří průsvitná stavba z krychlí, začnou postupně nad hlavami diváků létat dvě kostky z tenkého igelitu, jedna mluví a druhou nesou malé vrčící vrtulky. I pláštěnka u stropu se začne vrtět a nadouvat jako živá postava.

Tajemné božstvo v klavíru

Když se všechny kostky vyfouknou a leží na zemi jako zvadlé kytky, Nikl – herec, zpěvák, neúnavný aranžér a performer v pravém významu slova – přijíždí jako tajemné božstvo schované v průhledném klavíru a sbírá je. A pak zase odbíhá a chápe se mandolíny a hraje a zpívá. Jsou to úžasné hudební variace, trochu minimalistické, trochu kakofonické, zhudebněné výkřiky a absurdně znějící věty vylovené z paměti.

Zpět do dětství

Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc
Černobílý melodram
Divadlo Archa, premiéry 5. a 6. 5.

Mezi vším a na velké jevištní ploše občas "popojíždějí" malinké červené "myši" nebo "brouci". Jeden takový jezdící artefakt je žlutý a zjevuje se zcela nekoordinovaně. Pomocí větráku na tyči pak obživne bílá páska, která do té doby netečně ležela nedaleko svítícího nafukovacího buvola. Vlní se a plazí docela jako had a po něm pak ty mrňavé červené potvory šplhají a skáčou Niklovi rovnou do náruče.

A do hudby začnou z dlouhého vysunutého okapu rytmicky "pršet" malé bílé kuličky, které na jevišti vytvoří bílé jezero. To se stane promítacím plátnem, na němž se vrtí a práská vousy slavná harmoniková kočka Libuše Niklové.

Oživlé naschvály

Je to fantaskní svět, kde předměty mají svou "nafouknutou" duši a chovají se jako živé, dělají i naschvály. A také je to výtvarný koncept, obraz, který herecká akce dynamizuje a posouvá do jiného rozměru, do výtvarně-divadelního meziprostoru. Půvabné na tom je, že tvůrce těchto her zůstává dál okouzleným, udiveným a sympaticky mimoděčným objevitelem neznámých světů.

Niklova poetika je nesmírně příjemná tím, jak je křehká, jemná i nedoslovená. Neagresivní. I když tu vše působí jako hravé řetězení asociací, nápadů a improvizací, musí se přesně dodržovat načasování; jakmile se jen trochu přetáhne "metráž", kouzlo se rychle ztrácí. Takový náběh se i tady několikrát objeví, ale není to nic dramatického. Já jsem tvůj zajíc je pro všechny, kteří si i jako dospělí chtějí hrát a snít, mají rádi tajemství a chtějí se na dnešní svět dívat jinak.


Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!