Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vídeňská filharmonie přiznala: nacista ji vedl ještě v roce 1968

Kultura

  16:48
VÍDEŇ - Vídeňský filharmonický orchestr přiznal, že v letech 1954 až 1968 stál v jeho čele bývalý člen elitních jednotek SS a kolaborant nacistické tajné policie (gestapa) Helmut Wobisch.

Trumpetista s nacistickou minulostí Helmut Wobisch foto: Österreichische Nationalbibliothek

Prestižní soubor doznání učinil pod tlakem kritiků, kteří mu vyčítali mlčení ohledně jeho nacistické minulosti. Přiznání je podle agentury AFP dosud největším odhalením v rámci vyšetřování, při němž na žádost orchestru historici zkoumají stinné stránky jeho existence v letech 1938 až 1945.

Odborníci se s pomocí archívních a dalších dokumentů zaměřují na politizaci orchestru za nacismu a na životopisy hudebníků. A to i těch, kteří byli stíhání a zabíjeni za svůj politický či rasový původ.

Hodně snaživý trumpetista

Historici odhalili, že trumpetista orchestru Helmut Wobisch (1912 - 1980) byl hned od roku 1933 členem nacistické strany NSDAP, od roku 1938 pak členem SS a spolupracovníkem gestapa. V roce 1945 byl za to vyhozen z orchestru, ale v roce 1951 byl přijat zpět a později ho členové tělesa dokonce zvolili za svého šéfa.

Zatímco v Rakousku za války aktivní nacisté představovali asi desetinu obyvatel, u členů orchestru byl jejich poměr téměř poloviční, a sice 60 hudebníků ze 123. Vyšetřování také ukázalo, že šest židovských členů souboru bylo zavražděno a deset dalších bylo deportováno do vyhlazovacího tábora. Před středečním 75. výročím zabrání Rakouska nacistickým Německem to řekl mluvčí orchestru Clemens Hellsberg.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat