Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

VIDEO: Animovaný klip kapely Fanfán Tulipán zve do tajuplných lesů Polabí

Fanfán Tulipán foto: archiv kapely

V písni Genius noci od kapely Fanfán Tulipán ožívají postindustriální krajiny okolí Pardubic, zóny neturistické, zdánlivě krotké, ale přitom tajuplné, stalkerovsky nevyzpytatelné a záludné. V místech, kterými vlaky obvykle jen projíždí, nicméně stojí za to vystoupit a zamířit do lesů, kde se za nocí koná salon...
  14:00

Kapela Fanfán Tulipán se na české hudební scéně pohybuje deset let pod vedením skladatelky Elišky Vidomus. Ta svou tvorbu označuje jako symbiózu jazzu, funku i šansonu s estonským kořením i rytmy morseovky. Charakteristickými rysy kapely jsou příčná flétna, melodika Hammond, estonská citera a především obrazotvorné skladby stojící na zpěvných melodiích a výrazných groovech.

„Vyrůstala jsem v Pardubicích, kam do Divadla 29 jezdili představitelé evropských jazzových scén – nikdy to nebyl ´klasický´ jazz, co se hraje v některých pražských jazzklubech. Kapely hrály třeba na vlastnoručně vyrobené hudební nástroje, na dětské hračky… Inspirativní avantgarda, na které mi tehdy nikdy nepřišlo nic zvláštního. Na Ježkově konzervatoři jsem pak v tomhle trochu narazila, ale jsem ráda, že jsem tam postupně potkala lidi s podobně neortodoxním přístupem – a díky nim vznikl Fanfán,“ říká Eliška Vidomus.

Kapela v minulosti zvítězila v soutěži JazzFruit v rámci festivalu Mladí ladí jazz a v českém kole mezinárodní soutěže Jazz Prix. Na kontě mají debutové album Polyorama a EP Vulpea Lunatică, které poskytli na svém Bandcampu volně ke stažení. V dubnu 2019 natočili ve studiu SONO album Genius noci, které vyjde v březnu 2020.

Autorem animovaného klipu k písni Genius noci je mladý výtvarník a animátor Oliver Vršanský, absolvent Ateliéru animované a interaktivní tvorby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, kde studoval pod vedením Jiřího Barty.

„Fakt, že Oliver, stejně jako já, pochází z Pardubic, byl pro celý tvůrčí proces klíčový – od první chvíle věděl, kam mířím, která místa mě inspirovala, a ta do klipu použil. Jejich fotky zkombinoval s malbou a následně v počítači animoval. Výsledkem je neklidná procházka polabskou noční krajinou, končinami, které se z okna vlaku jeví jako nijak zvlášť překvapivé a dramatické, ale které si umí žít svým vlastním životem...“ dodává Eliška Vidomus.

Singl Genius noci vyšel v listopadu 2019 v limitované edici na vinylu. Křest celého alba se koná 7. března 2020 ve Vile Štvanice v Praze. 

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...