Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

VIDEO: Jan Fic to stejně zkouší. Tentokrát v osmdesátkové estetice

Jan Fic foto: Magda Štokingerová

Brněnský písničkář Jan Fic zveřejňuje nový videoklip k písni Stejně to zkouším z loňského alba Potom. Klip natočil Radovan Kramář (Malhorn Production), se kterým Fic dlouhodobě spolupracuje jak na hudebním poli, tak v rámci Ficovy značky hudebních nástrojů Red Bird Instruments.
  10:00

Jan Fic se na hudební scéně výrazněji prosadil v roce 2018 albem Město. Deska, žánrově pevně zakotvená v blues, ale zároveň čeřící jeho vody elektronikou a značně osobitým přístupem k žánrovým konvencím, zaujala posluchače i odbornou veřejnost. V září 2020 pak vydal druhou desku Potom (Indies Scope). Ve stejném roce taky obdržel cenu Za krásu slova, kterou každoročně uděluje Rádio Proglas.

Jedná se už o druhý videoklip k albu Potom. První videoklip k písni Podvedená generace vznikl jako koláž z utržků videí, které poslali Ficovi přátelé a fanoušci. Klip k písni Stejně to zkouším je svým způsobem taky koláží, která ale s nadsázkou vzdává poctu televizní a klipové estetice 80. a 90. let.

Kromě tohoto odlehčeného počinu aktuálně Fic s Kramářem pracují na dalších dvou - tentokrát více filmových - videoklipech. Kromě toho jej můžete vidět sólově vystupovat na různých letních hudebních festivalech, s celou kapelou pak zahraje 13. srpna v Brně v rámci Maratonu hudby a 15. září v Kabinetu můz, kde svým vystoupením podpoří křest desky Puls od maskovaného kuchaře Kittchena.

Jan Fic (1990)

Pochází z Rybníků na Znojemsku, ale od maturity žije v Brně. Ve třinácti letech propadl kouzlu blues a o pár let později začal experimentovat s výrobou vlastních bluesových hudebních nástrojů. Dnes má vlastní úspěšnou značku ručně vyráběných kytar a dalších drnkacích nástrojů Red Bird Instruments. V letech 2011-2019 vedl brněnskou bluesovou kapelu The Weathermakers, kterou dovedl např. do finále mezinárodní soutěže Blues Aperitiv nebo celostátního finále Porty. Založil také recesistickou ultratrampskou kapelu The Honzíci. V roce 2018 vydal sólový debut Město, který se setkal s velmi pozitivním ohlasem u posluchačů i odborné veřejnosti. Roku 2020 na úspěch navázal albem Potom. Oba tituly produkoval Martin E. Kyšperský, významná postava domácí alternativní scény a frontman skupiny Květy. Ficovu koncertní kapelu tvoří členové Květů a další výrazné osobnosti brněnské alternativní a jazzové scény.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat