Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vítěz Ceny diváků z Varů přijde do kin. Které další filmy?

Kultura

  16:00
PRAHA - Jako první se z karlovarské kolekce v distribuci představí film Woodyho Allena Do Říma s láskou.

Belgická tragikomedie Hasta la vista! získala v Karlových Varech Cenu diváků foto: kviff

Belgická tragikomedie režiséra Geoffreye Enthovena nazvaná Hasta la vista!, která na karlovarském festivalu získala diváckou cenu, se v českých kinech objeví od 4. října. Uvede ji Asociace českých filmových klubů. Příběh je inspirován zážitky Asty Philpota, amerického propagátora práv handicapovaných lidí na aktivní sexuální život. Vypovídá o tom, že na cestě za láskou je nezastaví slepota, nádor ani kolečkové křeslo.

Film Hasta la vista! zahajoval festival v Ostende, získal Velkou cenu v Montrealu, kde zabodoval i cenou diváků a ekumenické poroty, a byl oceněn na přehlídkách ve Valladolidu a francouzském městě Alpe d'Huez. Road movie o třech mladících po dvacítce, kteří milují víno a ženy, jenže jsou stále panicové, bude mít premiéru v Rehabilitačním ústavu Kladruby; ve stejný den zahájí putování po českých kinech. Účast na premiérové projekci přislíbil režisér Enthoven.

S předstihem budou tento snímek moci zhlédnout účastníci 38. ročníku Letní filmové škole v Uherském Hradišti, který se uskuteční od 21. do 28. července.

Allen i Tavianiové

Snímkem nejdříve představeným z karlovarské kolekce v domácí distribuci bude film Woodyho Allena Do Říma s láskou, který 47. ročník zakončil. V kinech se tato komedie o vztahových propletencích objeví už 19. července.

Woody Allen ve filmu do Říma s láskou

Koncem září bude uveden vítěz Berlinale Caesar musí zemřít bratrů Tavianiových. Naději na diváckou cenu měl vedle belgického vítěze i snímek dánského režiséra Thomase Vinterberga Hon. Podzimní kina nabídnou i projekt francouzského režiséra Leose Caraxe nazvaný Holy Motors, rovněž ve Varech uvedený v sekci Horizonty.

Autoři: ,