Hrdinka vítězného filmového díla Fausta trpí nemocí, která se prý přenáší mateřským mlékem a kterou údajně trpí Peruánky, jež zažily léta teroru v době působení gerilové organizace Světlá stezka.
Berlinale tak podle pozorovatelů opět dostálo své pověsti "politického" festivalu, neboť právě příběhy s politickým podtextem tu většinou slavily největší úspěchy. Podruhé za sebou přitom získal Zlatého medvěda film z Jižní Ameriky. Loni se stal rovněž zcela překvapivým vítězem brazilský film Tropa De Elite (Elitní jednotka).
"Tohle je pro Peru, pro naši zemi," prohlásila dojatá Llosová po převzetí sošky. Film, který je v anglické verzi uváděn pod názvem The Milk of Sorrow (Mléko utrpení), vyniká podle kritik stylistickou vytříbeností, vizuální silou, úsporností dialogů a hlavně silným poselstvím. "Pro mě je důležité, aby se vzpomnělo na ženy, které sužovalo násilí, a aby se uctily, protože o tom v mé vlasti Peru téměř nikdo nemluví," prohlásila filmařka, neteř spisovatele Maria Vargase Llosy.
Za nejlepší režii dnes sedmičlenná porota v čele s britskou herečkou Tildou Swintonovou ocenila íránského tvůrce Asghara Farhadího za jeho pohled na íránskou "střední třídu" Darbareye Elly.
Stříbrného medvěda za nejlepší scénář získali Oren Moverman a Alessandro Camon. Moverman je zároveň režisérem amerického soutěžního snímku The Messenger (Posel). Ten zachycuje osudy dvou armádních důstojníků, kteří mají nevděčný úkol informovat rodiny o úmrtí jejich synů padlých ve válce v Iráku. Jeden z těchto "poslů" se zamiluje do ženy jednoho z padlých vojáků.
Protiválečné drama, v němž hlavní role ztělesnili Woody Harrelson a Ben Foster, získal před vyhlašováním hlavních cen rovněž mírovou filmovou cenu.
Hned dva filmy získaly Velkou cenu poroty. Jedním z nich je snímek Gigante argentinského režiséra Adriána Binieze, jenž rovněž obdržel cenu za nejlepší filmový debut. Ten vznikl v koprodukci Uruguaye, Argentiny, Nizozemska a Německa a vypráví příběh nesmělého hlídače, jehož posedlostí se stane sledování uklízečky prostřednictvím kamerového systému.
Druhou cenu poroty obdržel německý film režisérky Maren Adeové Alle anderen (Všichni ostatní). Rakouská představitelka hlavní role Birgit Minichmayrová v tomto vztahovém dramatu navíc dostala Stříbrného medvěda za nejlepší ženský herecký výkon.
Stříbrnou sošku za nejlepší mužský herecký výkon převzal Sotigui Kouyaté, představitel hlavní role ve francouzsko-britském počinu London River. Film francouzského režiséra alžírského původu Rašída Búšareba patřil mezi největší favority na Zlatého medvěda. Kvůli Kouyatému, jenž je původem z Mali, dnes program slavnostního galavečera nabral zpoždění, neboť své děkovací řeči využil k filozofování o životě a vyprávění příběhů.
O Zlatého medvěda soutěžila na 59. ročníku Berlinale elitní skupina 18 filmů, ale celkově jich na prestižní přehlídce bylo uvedeno téměř 400.
Čestného Zlatého medvěda za své celoživotní dílo převzal už ve středu skladatel filmové hudby Maurice Jarre (84), majitel Oscarů za hudbu k filmům Lawrence z Arábie, Doktor Živago a Cesta do Indie.
Už dnes odpoledne byly vyhlášeny ceny v sekci Generation věnované filmům pro děti a mládež. V ní soutěžil o Skleněného medvěda i český film Kdopak by se vlka bál?, ale ceny dětské poroty se nedočkal.
Do hlavní soutěže byl český film naposledy zařazen předloni. Snímek Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzela tehdy získal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI). V roce 1990 dokonce Menzel vyhrál Zlatého medvěda za dílo Skřivánci na niti.