Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vladimír Michálek je na festivalu v Sao Paulu vtipný jako Batman

Kultura

  14:06
PRAHA - Film režiséra Vladimíra Michálka O rodičích a dětech je v těchto dnech za účasti režiséra uváděn v několika představeních na 33. mezinárodním filmovém festivalu v Sao Paulu, který se koná do 5. listopadu.

Josef Somr (O rodičích a dětech) foto: BioscopReprofoto

Kromě nejnovějšího Michálkova filmu O rodičích a dětech bude na festivalu v sekci Zvláštní uvedení promítnut jeho celovečerní režijní debut Amerika. "Prestižní filmový festival v Sao Paulu má více než třicetiletou. Je to nejvýznamnější filmový svátek v Jižní Americe, a já jsem poctěn, že si festival pro tento rok vybral mé dva filmy," říká Vladimír Michálek.

"První projekce filmu O rodičích a dětech proběhla v Muzeu moderního umění v Sao Paulu," popisuje své dojmy Michálek. "Potěšilo mě, že diváci byli snímkem velmi pozitivně zasaženi. Srozumitelnost je jednoznačná. V besedě po představení zvláště oceňovali ztvárnění lidských vztahů a jejich citovou hloubku," dodává režisér s tím, že místní knižní vydavatel již projevil zájem i o knihu Emila Hakla, která je předlohou k filmu.

Satisfakce po šestnácti letech
Film má na festivalu celkem čtyři projekce, na všech jej doprovodí delegace, kterou kromě Vladimíra Michálka tvoří ještě představitelka hlavní role Mariana Kroftová, scenárista Jiří Křižan a producent Jan Dobrovský. "Setkal jsem se i s ředitelem festivalu pane Leonem Cakoffem, který mi mimo jiné řekl, že mé filmy jsou pro něj největším překvapením a že byl poctěn, že je mohl zařadit do festivalu. Vůbec netušili, ze děláme tak zajímavé filmy. Poděkování patří především českému konzulovi panu Stanislavu Kazeckému, bez jeho práce by se to nepodařilo," říká režisér Michálek, kterého navíc velmi mile překvapily reakce na jeho první film Amerika, podle předlohy Franze Kafky.

"Amerika byla zařazena do prestižní sekce Zvláštní uvedení, kde jsou filmy od režisérů jako Truffaut, Scola, Ozon, Lelouch... Film má na festivalu tři projekce. Na první bylo tři sta lidí a byli naprosto nadšeni a to od starších po mladé. Vrcholem bylo ocenění, že je to vtipné jako Batman. Mladí byli úplně u vytržení nad komiksovým pojetím filmu. Je to zvláštní satisfakce po šestnácti letech," usmívá se režisér.

Tím však jeho prezentace v Brazílii nekončí, v závěru týdne se přesouvá do Rio de Janeira, kde od 6. do 12. listopadu proběhne přehlídka jeho filmů. Kromě O rodičích a dětech a Americky se zde bude uvádět i moravský western Je třeba zabít Sekala, hořká komedie Babí léto a adaptace knihy Jáchyma Topola Anděl Exit.

Autoři:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...