Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vltava v Praze a blízké okolí ožily říznou hudbou Bregoviče

Kultura

  23:04
PRAHA - Vltava a její nábřeží v Praze mezi pražským Karlovým mostem a mostem Legií dnes ožily říznou balkánskou hudbou. Na pontonu přímo na řece sarajevský rodák Goran Bregović za doprovodu svého Svatebního a pohřebního orchestru roztančil na různých plavidlech i na nábřežích a mostech mnohé z desítek tisíc lidí sledujících show.

Balkánský hudebník Goran Bregovič vystoupil se svým orchestrem na originální scéně postvené na pontonu mezi Karlovým mostem a mostem Legií na Vltavě v Praze. foto: ČTK

Večer plný hudby vycházející z balkánských, řeckých, romských i tureckých kořenů zakončil velký ohňostroj.

Objevil se i Karel Gott 
Zhruba dvaapůlhodinový koncert plný vášnivé i melancholické hudby konaný v rámci festivalu Praha-Sen letní noci nabídl dechovku, mužský sbor i smyčcovým kvartet. Zhruba v polovině koncertu se na barevném jevišti ozářeném mnoha světly překvapivě objevil Karel Gott, který zazpíval své hity Mistrál a Má první láska se dnes vdává.

Šedesátiletý Bregović mimo jiné představil vedle starších písní druhou část své nahrávky Alkohol s názvem Champagne, následovníka předchozí části Šljivovica (Slivovice). Na závěr vyvolal nadšením svým hitem s názvem Kalašnikov.

"Svého času jsem byl jakousi hvězdou, ale dnes už se snažím stát mimo mainstream. Chci být svůj, ne v nějakém hlavním proudu," uvedl před koncertem Bregović.

Růže a lampiony
Během vystoupení organizátoři rozdávali růže, atmosféru happeningu navíc umocňovaly osvětlené lodě plující po Vltavě a vypouštěné lampiony. Stejně jako loni v září na pražském Staroměstském náměstí měli zájemci o Bregovičovo vystoupení vstup zdarma.

Přímo od hladiny řeky koncert sledovali majitelé soukromých motorových plavidel nebo lidé na pronajatých šlapadlech, lodičkách i velkých lodí, kvůli kterým byla komora Mánes otevřena po celý den a na jejichž palubách se i pilo a tančilo.

Mezi pontonem a mostem Legií byly umístěny kotevní bóje propojené lany, které složily k ukotvení především malých lodiček, šlapadel a menších motorových plavidel.

Zaplněná Lucerna a festival Colours of Ostrava
Bregović v České republice vystupuje relativně často, dokázal zaplnit i pražskou Lucernu, v předchozích letech zahrál třeba dvakrát na festivalu Colours of Ostrava, tuzemskému publiku představil před necelými dvěma lety i svou cikánskou variaci na Bizetovu operu Carmen.

Charismatický muzikant se narodil v roce 1950 v Sarajevu, v tehdy ještě komunistické Jugoslávii. Matka byla srbské národnosti, otec Chorvat. Poté, co v Jugoslávii vypukla občanská válka, se usadil v USA, nyní žije v Paříži. V emigraci spolupracoval s režisérem Emirem Kusturicou, který rovněž pochází ze Sarajeva. Dřívější rocker, dnes uznávaná osobnost světa etnické hudby, letos v Británii obdržel za album Alkohol cenu časopisu Songlines v kategorii nejlepší umělec.

Zástupce pořádajícího sdružení Luka Praha Veso Djorem dnes sdělil, že pro 2. ročník festivalu Praha-Sen letní noci chystají v červenci příštího roku vystoupení skupiny Gipsy Kings.

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...