Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vnitřní světlo z drátů i plexiskla. Olomouc představuje Karla Malicha

Kultura

  6:00
OLOMOUC - Muzeum umění otevřelo ve čtvrtek výstavu věnovanou výtvarníkovi Karlu Malichovi. Návštěvníci uvidí kolekci jeho kreseb a plastik, které muzeum vlastní. Sbírka čítající čtyři desítky děl má podle ředitele muzea Michala Soukupa hodnotu desítky milionů korun. Expozice dostala název Vnitřní světlo a je pořádána při příležitosti autorových letošních devadesátin.

Z výstavy Karel Malich: Vnitřní světlo (Muzeum umění Olomouc) foto: ČTK

Muzeum umění se věnuje tvorbě tohoto autora více než čtvrtstoletí. „Karel Malich je strhující osobnost. Šíře jeho záběru je jedinečná,“ řekl dnes novinářům autor výstavy Karel Srp. Muzeum podle něj získalo díky mnohaletému úsilí průřezovou kolekci jeho díla. „Je natolik reprezentativní, že vydá na samostatnou výstavu, která představí stěžejní vstupy do všech hlavních autorových tvůrčích období,“ dodal Srp s tím, že některé plastiky a soubory kreseb představují mezníky jeho tvorby.

Kurátor výstavy Karel Malicha Ivo Binder.

Podle kurátora Iva Bindera expozice mapující jednu z nejvýznamnějších sbírkových kolekcí čítá 43 artefaktů a zastupují ji kresby, grafiky a plastiky. Návštěvníci spatří například dřevěné plastiky s jednobarevnou polychromií, ukázku takzvaných Koridorů, ale i Malichovu práci s plexisklem. Zastoupena je i kreslířská tvorba ze 70. let, kresby pastelem z 80. let a rozměrné prostorové objekty z drátů. „Naše muzeum vlastní tři nejvýznamnější, Světlo - vzduch / Kosmické vejce, Energie a Vnitřní světlo II, od nějž jsme si vypůjčili název výstavy,“ řekl Binder.

Z výstavy Karel Malich: Vnitřní světlo

Malichova výstava je v olomouckém Muzeu umění třetím pokračováním projektu, který doplňuje stálou expozici moderního umění Století relativity a postupně návštěvníkům odhaluje významné tematické nebo autorské okruhy. První část se věnovala středoevropské grafice 2. poloviny 20. století, druhá unikátnímu souboru autorských knih vydaných legendárním berlínským nakladatelstvím Rainer Verlag.

Velkou retrospektivu Malichova díla mohli lidé vidět loni v Jízdárně Pražského hradu. Expozici navštívilo za tři měsíce 33.000 lidí. Olomoucká výstava jednoho z nejuznávanějších umělců české výtvarné scény potrvá do 11. ledna.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...