Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Vrazi nemají v civilizované společnosti místo, uvádí festival TrutnOFF BronON. Bude věnován Ukrajině

Ekumenická bohoslužba za Ukrajinu, festival Trutnoff 2014 foto: TrutnOFF BrnoON

Festival TrutnOFF BrnoON se připojuje k celé české kulturní scéně ve vyjádření odporu vůči invazi Ruska na Ukrajinu. Letošní ročník festivalu proběhne od 18. do 21. srpna v brněnském areálu Na Střelnici a bude věnován míru a svobodě Ukrajiny. Vedle již oznámených The Sisters of Mercy či Anety Langerové zveřejňuje další kapely.
  17:00

TrutnOFF v Brně zahájí v areálu Na Střelnici první den ve čtvrtek 18. srpna bohoslužba za čtyři dny míru a přátelství. V jeho rámci se letos uskuteční i diskuze o svobodě Ukrajiny. Festival tím navazuje na svoji dlouholetou tradici každoročního věnování festivalu. Pořadatelé tak obvykle reagují na aktuální společenské a politické události nebo připomínají jim blízké osobnosti či občanské iniciativy. Letošních debat se zúčastní například novinářka a bývalá disidentka Petruška Šustrová nebo spisovatel a investigativní novinář Jaroslav Spurný z Respektu. Další účastníci jsou v jednání podle aktuální situace.

Z prohlášení pořadatelů TrutnOFF BrnoON Open Air Festivalu

Ruský medvěd se opět probudil a chce se nažrat. Krym nestačil. Útok na svobodnou zemi považujeme za útok na život a svobody nás všech. Festival přes pětatřicet let tradičně pořádáme okolo data připomínajícího sovětskou okupaci 21. srpna 1968. Za naši sedmatřicetiletou historii jsme ale nikdy nebyli nuceni reagovat na takto bezprostřední okupaci evropské země, nedaleko našich hranic, která byla opět napadena ruským agresorem. Již v roce 2014/15, po prvním ruském vpádu na Ukrajinu a událostech na kyjevském Majdanu, jsme festivalem připomínali svobodu pro Ukrajinu. Věříme, že se tento konflikt nepřenese do dalších evropských republik a diktátorovi z východu bude zatnut tipec. Nelze nic podceňovat. Vrazi a diktátoři nemají mít v civilizované společnosti místo. Jsme s vámi! Dejte míru šanci!

Na festival TrutnOFF BrnoON dorazí také dnes z větší části dívčí rocková kapela The Subways, která si na festivalu v roce 2008 odbyla svůj tuzemský křest. Ta nyní vzkazuje: „Když jsme slyšeli, že TrutnOFF BrnoON Open Air Festival je tento rok věnovaný Ukrajině, znovu jsme se do nich zamilovali. Stoprocentně stojíme za lidem Ukrajiny a za jejich bojem proti invazi sil Putinova autoritářského režimu. Hodně lásky, The Subways.“

Protipólem jim budou na festivalu premiérově mladí rapeři Mutanti hledaj východisko, slovenská punková legenda Davová psychóza, alternativní Vložte kočku, legendy českého rocku Flamengo, písničkář Jaroslav Hutka nebo moravská cimbálovka. Již dříve pořadatelé oznámili kultovní The Sisters of Mercy z Velké Británie nebo Michala Prokopa & Framus Five, Anetu Langerovou či Vypsanou fixu.

„I letos budeme vítat první návštěvníky, podobně jako v roce 2015, kdy jsme festival věnovali náboženské toleranci a svobodě na Ukrajině, občerstvením v podobě chleba se solí. Tentokrát však nikoliv s vegetariánským borščem, ale ukrajinskou houbovou soljankou,“ uvádí dále zakladatel festivalu Martin Geronimo Věchet.

Pořadatelé nabídli ubytování ve svých domovech

„Hned první den ruské okupace Ukrajiny jsme měli jasno, čemu letos festival zasvětíme. Nabídli jsme pro uprchlíky ubytování v našich domech a bytech. Nyní čekáme, kdy nám bude někdo přidělen. Na festival jsme také pozvali známou ukrajinskou kapelu Kozak System, ale jejich zpěvák v těchto dnech odešel bojovat,“ uvádí k tomu organizátorka festivalu Eva Lipová Navrátilová

Nejlevnější vstupenky lze nyní objednávat na webových stránkách festivalu za cenu 1500 Kč. Pořadatelé tradičně zachovávají i trutnoffskou tradici, kdy je při objednání devíti vstupenek desátá zdarma.

Autor:

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.