Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Všechna kina se otevřou po osmi měsících a lákají na rekordní počet premiér

Václav Neužil jako Emil Zátopek. foto: Lucky Man Films – Dušan Martinček, Julie Vrábelová

Ve čtvrtek se otevřou v Česku po malých kinech i multiplexy a filmaři lákají na rekordní počet téměř 20 českých distribučních premiér celovečerních filmů. K tomu jde do kin i více než deset českých dokumentů.
  11:29

 Na všechny filmy v českých kinech se loni prodalo 6,38 milionu vstupenek, což bylo zhruba o dvě třetiny méně než v roce 2019. Tržby poklesly také téměř o dvě třetiny. Kvůli pandemii tak v uplynulém roce navštívilo tuzemská kina nejméně diváků v historii České republiky. V tiskové zprávě to uvedla Asociace producentů v audiovizi.

Natáčení filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2020). Režie: Patrik Hartl.
Snímek Anny, příběh prostitutky (2021).

 V roce 2019 do kin zavítalo přes 18,3 milionu návštěvníků a šlo o nejlepší výsledek od roku 1993, kdy do kin dorazilo bezmála 21,9 milionu diváků. Tržby se meziročně zvýšily o 15 procent na 2,6 miliardy korun.

Kina byla zavřená osm měsíců od 12. října do 9. června. Zatím však bude možné naplnit v sálech pouze polovinu sedadel. Při vstupu do kina se budou moci lidé prokázat osvědčením o očkování, všemi druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestným prohlášením. V kinech se musejí dodržovat platná opatření nařízená vládou.

V období před pandemií v letech 2018 a 2019 se ve stejném období v kinech objevilo jen kolem pěti premiér českých celovečerních filmů, k tomu několik restaurovaných snímků a ojediněle dokumenty. V uplynulém roce, kdy byla kina zavřená nejdřív od 13. března do 10. května a poté od 12. října do konce roku, uvedli distributoři během léta do kin dohromady kolem 15 hraných filmů a dokumentů.

V českých distribučních premiérách mohou hned v úvodu diváci přijít do kin na Tichého společníka s Bolkem Polívkou nebo Klárou Issovou, který se natáčel loni ve Zlínském kraji. Kina nasadí i několik komedií, mezi nimi Matky s Hanou Vágnerovou či Sandrou Novákovou, film Prvok, Šampón, Tečka a Karel podle knižní předlohy a v režii Patrika Hartla, Muže se zaječíma ušima s Miroslavem Krobotem nebo černou komedii Okupace jako debut režiséra Michala Nohejla.

Po dlouhé době kina uvedou i komedii pro mladé diváky s názvem Shoky a Morthy: Poslední velká akce se Štěpánem Kozubem a Jakubem Štáfkem v hlavních rolích. Už na začátku léta přijde do kin rodinný film Mazel a tajemství lesa z prostředí letního tábora. Diváci budou moct zhlédnout i nejnovější film režiséra Jana Prušinovského - romantické drama Chyby, životopisné drama Zátopek Davida Ondříčka v hlavní roli s Václavem Neužilem a také nový film slovinského režiséra Olma Omerzu etablovaného v Čechách.

Vedle celovečerních filmů půjde do kinodistribuce letos v létě i více než deset českých dokumentů. Do kin právě vstupuje portrét stárnoucí prostitutky Anny režisérky Heleny Třeštíkové, následovat ho bude celovečerní dokumentární snímek Nebe novináře Tomáše Etzlera z malé vesnice na severovýchodě Číny.

Ještě v červnu se do kin podívá FREM dokumentaristky Viery Čakányové, audiovizuální rekviem za druh Homo sapiens oceněný Cenou Pavlou Kouteckého, nebo Nová šichta, nejlepší snímek z uplynulého festivalu dokumentů v Jihlavě o horníkovi, který se rekvalifikuje na „ajťáka“.

Léto v kinech čeká i Svéráz českého rybolovu, dokumentární sonda o fenoménu rekreačního rybolovu v Norsku, nebo snímek Každá minuta života režisérky Eriky Hníkové nastolující řadu otázek ohledně smyslu výchovy dětí v dnešní době.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat