Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Všichni zlatníci jsou asi židé. Marvel se musel omluvit za antisemitskou slovní hříčku v komiksu

Židovství. Nápis na výloze spustil vlnu kritiky. foto: MARVEL

LOS ANGELES - V novém čísle komiksu Nesmrtelný Hulk (Immortal Hulk) jde postava žertovně nakupovat do židovství (jewery) místo zlatnictví (jewellery). Komiksový gigant slíbil, že závadný panel z komiksu odstraní. Kreslíř se již omluvil.
  5:00

Číslo komiksu vydané minulý týden sleduje postavu jménem Joe Fixit, jak vstupuje do zlatnictví. Na výloze je jasně vidět, že se místo jmenuje Cronembergovo židáctví (Cromemberg´s Jewery), slovní hříčka na anglické slovo pro zlatnictví (jewellery). Co víc, obchod má ve znaku šesticípou Davidovu hvězdu. 

Jared Leto jako doktor Michael Morbius. Režie: Daniel Espinosa.
Jared Leto jako doktor Michael Morbius. Režie: Daniel Espinosa.

Fanouškovská stránka ComicFX označila vtip za velice nevhodné přiživování stereotypu, že všichni zlatníci musí být židé. Výtvarník komiksu Joe Benett se na sociálních sítích omluvil. Prý chtěl názvem poctít svého oblíbeného režiséra, ale vznikla z toho „upřímná, ačkoliv nešťastná chyba“, protože slovo „zlatnictví“ na výlohu psal pozpátku. Na Davidovu hvězdu ale žádnou výmluvu neměl. 

„Nechápal jsem, proč je to tak urážlivý stereotyp. Díky všem reakcím jsem to nakonec  pochopil. Bylo to špatné, urážející a jednoduše nevhodné. Je to chyba, za kterou musím vzít zodpovědnost. Všem uraženým se vám omlouvám. Pracuji s Marvelem na tom, abych celou situaci napravil. Z této lekce se poučím a promítnu to do svých dalších příběhů,“ napsal Benett.

Nakladatelství Marvel se za chybu také omluvilo a přiznalo, že vina je i na jeho straně, protože obrázek prošel editací i korekturou. Z digitální verze jsou nápis s Davidovou hvězdou již vymazané. Komiks se zároveň dočká opravené reedice.

Z původních vydání s antisemitským nápisem jsou ale již teď sběratelské kousky, které s přibývajícím časem pravděpodobně ještě porostou na ceně. 

Židovství. Nápis na výloze spustil vlnu kritiky.

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat