Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vůdkyni běloruské opozice zahrají na Kampě David Koller nebo Katarzia

Kultura

  15:00
PRAHA - Koncert na podporu běloruské opoziční političky Svjatlany Cichanouské, nazývané exilovou prezidentkou, dostal titul Hrajeme za svobodné Bělorusko. Uskuteční se v úterý 8. června od 18.30 na Kampě před Mlýnskou kavárnou a Cichanouská účastníky osobně pozdraví.

David Koller foto: MAFRA - Václav Šlauf

Během dvouhodinové akce vystoupí hudebníci David Koller a Michal Pelant, slovenská alternativní písničkářka Katarzia, skupina Ahmed má hlad, jež právě před patnácti lety v Bělorusku vystoupila, dále běloruský akordeonista žijící v Praze Aliaksandr Yasinski, bratři Škljodovi, zpěvačka Bára Zmeková a britský písničkář James Harries. Vedle Svjatlany Cichanouské promluví i další osobnosti běloruského exilu. Setkání bude moderovat herec Tomáš Měcháček.

Organizátoři z občanského sdružení Opona chtějí prezidentce Cichanouské symbolicky předat Knihu za svobodné Bělorusko se vzkazy od českých umělců, vědců, sportovců a dalších osobností. Kniha bude k dispozici veřejnosti k podpisu v Mlýnské kavárně na Kampě v pondělí 7. června a v úterý 8.června, vždy mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední. K podpisu knihy budou vyzvání také návštěvníci úterního koncertu.

Organizátoři z občanského sdružení Opona chtějí vyjádřit podporu všem Bělorusům, které režim prezidenta Lukašenka buď násilím umlčel, nebo vyhnal za hranice, a zvou na Kampu všechny lidi, kterým to není lhostejné.

„Máme to štěstí, že jsme velkou část svého života vyrůstali už v demokratickém světě,“ říká kavárník Martin Kotas, člen sdružení Opona. „Zároveň však máme v živé paměti období nesvobody, okupace a útlaku, kdy jsme byli nucení žít ve strachu a ve lži,” dodává.

„Jen několik málo hodin jízdy od našich východních hranic jsou lidé pronásledováni, zatýkání a mučeni výhradně pro svůj odlišný názor, podobně jako v Česku v dobách komunistické diktatury,“ připomíná Michaela Stoilova, mluvčí za organizátory kolem sdružení Opona. „Někteří z těch, které jsme oslovili, aby přišli podpořit náš koncert, se odmítli zúčastnit v obavách, že by se Lukašenkův režim mohl mstít na jejich blízkých, co zůstali doma. I to ukazuje, jak neobyčejně krutá vláda v současnosti v Bělorusku panuje,“ uvedla Stoilova. 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat