Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšehrad ožil příběhem Wintonových dětí

Kultura

  22:00
PRAHA - Symbolickým sfouknutím svíček na narozeninovém dortu Nicholase Wintona byla v sobotu v Praze zahájena výstava dokumentující jeho záchranu 669 českých převážně židovských dětí před nacismem. Sir Winton, který v těchto dnech slaví 102. narozeniny, se účastnil zahájení stejné výstavy v Londýně, kam v roce 1939 mířily vlaky se zachráněnými dětmi. Autorem výstavy je režisér a kameraman Jaroslav Brabec.

Výstava fotografií a dokumentů Wintonovy vlaky foto: ČTK

Panely instalované u Starého purkrabství na Vyšehradě ukazují osudy konkrétních dětí spolu s jejich fotografiemi a životním příběhem.

Jednou ze zachráněných byla třeba Eva Krušinová, která v roce 1939 přijela do Anglie jako sedmnáctiletá. "Maminka o tom hodně mluvila, opakovaně se setkala s panem Wintonem a oceňovala, že je zachránil," řekla její dcera Marie Zunová, která se dnešní akce zúčastnila spolu s dalšími Wintonovými "dětmi" a jejich potomky.

Sir Nicholas Winton oslavil 102. narozeniny

"Věřím, že výstava o nástupu fašizmu, hrůzách holokaustu a mimořádném úsilí Britského výboru pro uprchlíky z Československa a jeho dětské sekce Nicholase Wintona z roku 1939, nebude jen historickým ohlédnutím za dobou dávno minulou, ale především emotivním a z historie poučeným pohledem na současnost," uvedl autor výstavy Brabec.

Wintona pozdravili po telefonu
Sobotního slavnostního zahájení se zúčastnila také britská velvyslankyně Sian Macleodová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová nebo ministr obrany Alexandr Vondra. Ti spolu s pamětníky pozdravili Wintona po telefonu.

Akce s podtitulem "Fotografie a dokumenty o životě dětí, které směly žít, a o historii, ze které se lidstvo dosud nedokázalo poučit" volně navazuje na projekt Winton Train, kdy se v roce 2009 vydaly Wintonovy "děti" na cestu historickým vlakem z Prahy do Londýna.

Fotografie z této cesty jsou součástí výstavy, stejně jako dobové snímky, cestovní pasy a víza dětí nebo dokumenty o koncentračních táborech Auschwitz - Birkenau. Součástí instalace jsou i mapy a dokumenty o fašistickém pronásledování Židů a pogromech.

Sir Nicholas Winton
Za svůj čin byl Winton ve vlasti povýšen do šlechtického stavu a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Letos v lednu se také v Praze účastnil premiéry filmu Nickyho rodina, který o jeho činu pojednává.

Výstava potrvá do konce července, v Londýně bude zakončena ještě o měsíc dřív. Poté by měla expozice putovat do Německa, Izraele, USA či na Nový Zéland.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...