Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava ukáže jinou tvář tvůrce Večerníčka a Rumcajse

Kultura

  7:00
PRAHA - Experimentální tvorbu známého výtvarníka Radka Pilaře připomene v holešovické galerii Restart výstava nazvaná Videoart.

Videoart Radka Pilaře foto: Galerie Restart

Zakladatel oboru

V roce 1985 byl Radek Pilař jednou ze zakládajících osobností oboru animované tvorby na FAMU, která se o pět let později za jeho přítomností změnila v plnohodnotnou katedru. Pilař stál také u začátků obdobné katedry na brněnské FaVU a v téže době také založil Asociaci videa a intermediální tvorby.

Připomenout osobnost a tvorbu Radka Pilaře chce obnovená Asociace videa a intermediální tvorby. Veřejnosti se představí 7. února, kdy začne v holešovické galerii Restart výstava prací Radka Pilaře Videoart. Ten den také uplyne 20 let od Pilařova úmrtí.

Radek Pilař ve své tvorbě obsáhl širokou škálu nejrozmanitějších výtvarných forem i použitých médií. Ačkoli je široké veřejnosti znám především znělkou Večerníčka a příběhy o loupežníku Rumcajsovi, velkou část jeho díla představují malby, ilustrace, grafiky, objekty, fotografie, asambláže, koláže, filmové experimenty i video.

Je považován za průkopníka českého videoartu především díky tomu, že vedle inspirace pop-artem a kinematografickými postupy 60. let vycházel z tradice českého animovaného filmu a meziválečného poetismu. Tyto formální postupy pro něj tvořily platformu, na níž se audiovizuálními prostředky snažil tematizovat vnímání současného dění i fantazijního světa snů, připomíná Markéta Jindřichová, která se experimentální filmové tvorbě také věnuje.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat